Kl. 1f - „W cieniu historii i pamięci”

W ostatni piątek, 28.10.2022 korzystając z pięknej, jesiennej pogody, klasa 1f pod opieką wychowawcy pana prof. Tomasza Skowronka, oraz pani prof. Małgorzaty Wilguckiej i Ewy Wójcik, wybrała się na lekcję edukacyjną po zabytkach i miejscach pamięci Przemyśla. Wycieczkę rozpoczęliśmy od tablicy pamiątkowej dotyczącej absolwenta II LO, majora Mieczysława Słabego, lekarza, bohaterskiego obrońcy Westerplatte, umieszczonej na ścianie naszej szkoły. Następnie udaliśmy się pod pomnik katyński, gdzie wysłuchaliśmy krótkich informacji przygotowanych m.in. przez uczniów klasy 1f dotyczących zbrodni rosyjskich na polskich oficerach. Kolejnym punktem wycieczki była katedra przemyska. Stamtąd udaliśmy się na cmentarz główny, gdzie odwiedziliśmy m.in. grobowiec Orląt Przemyskich, uczniów Gimnazjum na Zasaniu, którzy polegli w walkach o kresy wschodnie w 1918 roku. Ostatnim punktem spaceru był cmentarz żydowski, gdzie mogliśmy się zapoznać z zasadami tradycyjnego pochówku żydowskiego, oglądnąć zabytkowe macewy (żydwskie stele nagrobne) i pomniki pamięci. Wycieczkę zakończyliśmy krótką integracją klasową przy ciepłej herbacie i ciastku w kawiarni Fiore.

Autor: