KOSZMAR ZZA SZKOLNEJ ŁAWKI

26 października klasa 1B udała się na spektakl edukacyjny pt. ,,Beze mnie” autorstwa Michael Müller do teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Uczniowie, pod opieką pani Moniki Maciewicz i pana Roberta Świdnickiego, obejrzeli  przejmującą sztukę.

Szkoła powodem śmierci

Spektakl ,,Beze mnie” porusza aktualne problemy młodego człowieka w czasach dorastania, kiedy tworzy się emocjonalność. Głównymi bohaterami historii są Stanisław, Janek (Mut) i Helena (Czerwona). Miejscem jest szkoła, która później staje się areną, gdzie rozgrywa się tragedia. Dwaj licealiści, Stanisława i Janek, odrzuceni i niezrozumiani przez społeczność szkolną  tworzą swój własny świat na podstawie gry. Janek w odwecie za całe niezrozumienie i brak akceptacji pragnie zabić rówieśników oraz nauczycielkę.

STOP moralizatorskim spektaklom

Tomasz Cymerman - reżyser – tak pisał o powodach realizacji tej sztuki: „Chciałbym, aby inscenizacja dramatu dla młodzieży nie była moralizującym spektaklem edukacyjnym. Pragnę poważnie zająć się refleksją nad tym momentem życia człowieka, w którym tworzy się emocjonalność”.

Trafia w gusta

Sztuka bardzo przypadła do gustu uczniom. Wzbudziła w nich wiele refleksji odnośnie dojrzewania, odrzucenia, wyobcowania, przyjaźni w nastoletnim wieku. Dzięki niej mogli oni utożsamić się z bohaterami i zrozumieć nurtujące ich problemy. Przez swoją nietypową formę (brak sceny, gra aktorska pośród widowni) i aktualną problematykę idealnie trafia do młodzieży i pozwala być częścią historii.,,Beze mnie” to spektakl stworzony dla młodych ludzi, ale nie tylko, powinni go zobaczyć również dorośli, by zrozumieć problemy młodszego pokolenia.

Daria Czuryk, Gabriela Leszczuch (1b)

Autor: