Tajemnica kamienicy na ulicy Tatarskiej

Wciąż mało znane przemyślanki: Stefania i Helena Podgórskie, które znalazły się wśród Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, to nie tylko bohaterki książki Sharon Cameron „Światło ukryte w mroku” oraz filmu „W kryjówce milczenia”, ale również gry miejskiej, w której uczestniczyli uczniowie 1b.

Przemyska Biblioteka Publiczna im. I. Krasickiego umożliwia przeniesienie się do czasów II wojny światowej w Przemyślu za pomocą aplikacji mobilnej gry na telefon. Przy okazji warto dodać, że jej współtwórcami byli uczniowie naszej szkoły. Uczniowie klasy 1b pod opieką wychowawczyni Moniki Maciewicz oraz pani pedagog Grażyny Sadowskiej poznali historię dziewcząt z ulicy Tatarskiej, które podczas okupacji niemieckiej przez wiele miesięcy ukrywały na strychu trzynaścioro Żydów.

Zajęcia rozpoczęły się od wstępu pani Alicji Kunert, która gorąco poleciła książkę „Światło ukryte w mroku”. Kolejnym etapem zajęć było obejrzenie filmu dokumentalnego. Następnie młodzież pobrała aplikacje, zapoznała się z instrukcjami i ruszyła zdobywać kolejne punkty kontrolne oraz wiedzę na temat bohaterskich przemyślanek oraz historii samego Przemyśla.

Autor: