11 listopada #PAMIĘTAMY

10 listopada 2022r. w II Liceum Ogólnokształcącym odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości, na pamiątkę 104 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Akademia miała przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale przede wszystkim wzbudzić w nas refleksje. Montaż słowno-muzyczny wprowadził zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających dzień odzyskania niepodległości oraz zmagań Polaków o ostateczne ukształtowanie się granic i państwowości polskiej. Największy nacisk został położony na ukazanie „ducha” narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli i obcego panowania wychodził z inicjatywą walk za ojczyznę.

Akademia odbyła się w pięknie i oryginalnie udekorowanej przez Panią Małgorzatę Piętę sali gimnastycznej. Uroczystość została przygotowana przez Panią Dorotę Rybczyńską - Tkacz wraz z uczniami klas IV b, IV f, III d, III c, III f, II a, II c i II d. Odbyła się w dwóch turach - po to, żeby jak najwiecej uczniów mogło w niej uczestniczyć. Akademia rozpoczęła się wprowadzeniem Pocztu Sztandarowego Szkoły i wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Uczniowie klas III f - Julia Smotrycka i Jakub Mocio przedstawili krótką historię losów państwa polskiego w drodze do niepodległości.

W trakcie młodzież śpiewała znane i lubiane pieśni patriotyczne przy akompaniamencie naszych uczniów:

• skrzypce - Marcelina Broda
  • gitara - Dawid Buczek
  • akordeon - Adam Szewczenko

Cała społeczność szkolna miała przypięte symboliczne biało - czerwone kotyliony przygotowane przez Panią Małgorzatę Piętę i uczniów klasy I a. Na zakończenie akademii Pan Dyrektor Mariusz Zamirski wraz z Panią Dyrektor Agatą Trzpis podziękowali i pogratulowali wszystkim zaangażowanym w przygotowanie akademii. Dzień 10 listopada w naszej szkole byk wyjątkowo udany. Połączył wszystkich, którzy starali się pokazać, że są Polakami - patriotami. Takie uroczystości przyczyniają się do podtrzymywania w młodych ludziach więzi z Ojczyzną, jej historią, tradycją i kulturą.

Autor: