II Liceum Ogólnokształcące

Kolejna edycja egzaminu językowego DSD II

22.11.2022 r odbył się kolejny egzamin pisemny DSD II (drugi stopień egzaminu z języka niemieckiego DeutschesSprachdiplom na poziomie B2/C1). W tym roku do egzaminu przystąpiła tylko jedna uczennica- Kinga Szymańska z klasy 4f. W obecnych klasach czwartych nie ma grupy miedzyoddziałowej DSD II, co jest wynikiem reformy szkolnictwa i likwidacji gimnazjów. Do egzaminu DSD II jak i DSD I przystąpić może każdy uczeń naszego liceum, który realizuje naukę języka niemieckiego w grupie DSD lub w zakresie rozszerzonym. Egzaminy są bezpłatne, sprawdzane przez egzaminatorów z Niemiec, a II LO w Przemyślu posiada certyfikat uprawniający do przeprowadzania tych egzaminów.

Kinga zmierzyła się podczas egzaminu z trudnymi teksami w ramach sprawnościsłuchanie i czytanie ze zrozumieniem. Były to teksty z takich zakresów tematycznych jak: turystyka, ekologia, przyroda, komunikacja poprzez media ( podcasty), koncepcja tzw. „smart” miast, czyli inteligentnych rozwiązań technologiczno-komunikacyjnych. W części „pisanie” Kinga musiała się wypowiedzieć na temat przyszłości ekologicznego podróżowania, przeanalizować tekst o negatywnych stronach turystyki oraz zinterpretować pasujące do tematu dwie grafiki.

Tym razem, ze względu na odbywające się w budynku szkoły próbne egzaminy maturalne, miejscem egzaminu DSD II był nasz szkolny internat.

Kindze życzymy powodzenia na egzaminie ustnym, który odbędzie się na początku stycznia 2023r.

 

Więcej informacji ogólnych o egzaminie i projekcie znajdziecie tu:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Deutsches_Sprachdiplom

https://www.kmk.org/themen/deutsches-sprachdiplom-dsd.html

 

 

Autor: