II Liceum Ogólnokształcące

Wizyta delegacji z partnerskiego Gimnazjum im. Goerdelera z Paderborn

W dniach 9 -12.03.2023 gościliśmyu nas delegację z partnerskiego Gimnazjum im. Goerdelera z Paderborn z jego dyrektorką panią Manuelą Ziemer na czele. Wizyta ta miała na celu nakreślenie nowych linii partnerstwa między naszymi szkołami i ustalenie konkretnego terminu następnego projektu.

Wymiana uczniowska między II LO w Przemyślu a Gimnazjum im. Goerdelera w Paderborn trwa od 1992 roku, trzyletnia przerwa w naszych kontaktach spowodowana była pandemią i wojną w Ukrainie. Tym bardziej cieszymy się więc, że dyrektorzy obu szkól umówili się na następne spotkanie w Niemczech we wrześniu 2023.

Program wizyty gości z Paderborn był bardzo ciekawy i urozmaicony: odwiedzili oni naszą szkołę, spotkali się z niektórymi nauczycielami, mieli okazję przyjrzeć się z bliska produkcji dzwonów w znanej na całym świecie Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego.  Podczas spaceru po mieście podziwiali panoramę Przemyśla z baszty Zamku Kazimierzowskiego oraz Kopca Tatarskiego, zakupili pamiątki w pracowni Ceramiczny Lis, a po południu zwiedzili zamek w Krasiczynie. Bardzo ciekawym punktem programu była sobotnia wycieczka w Bieszczady i przejazd kolejką gondolową z Soliny na górę Jawor. Zwieńczeniem pełnego wrażeń dnia był mecz koszykówki w przemyskiej hali sportowej, gdzie nasi goście kibicowali Niedźwiadkom.

Wizyta oficjalnej delegacji z partnerskiej szkoły w Niemczech była bardzo ważnym punktem w historii naszej ponad 30-letniej wymiany i już teraz cieszymy się na wspólny projekt  w Paderborn.

Realizacja projektu była możliwa dzięki wsparciu PNWM w Warszawie, Rady Rodziców przy II LO w Przemyślu i prywatnych sponsorów. Za wszelkie wsparcie dla naszej inicjatywy bardzo dziękujemy.

Autor: