Uczennice II LO nagrodzone i wyróżnione w konkursie „Stanisław Lem – pisarz, wizjoner przyszłości”

19 czerwca 2021 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyło się oficjalne podsumowanie Turnieju Multimedialnego „Stanisław Lem – pisarz, wizjoner przyszłości”, do którego mogli przystąpić mieszkańcy Przemyśla i powiatu przemyskiego w wieku od 13 do 25 lat.

Tegoroczna odsłona organizowanego już od kilku lat konkursu poświęcona była twórczości wybitnego pisarza o niezwykle wszechstronnej wiedzy, zwłaszcza z zakresu nauk ścisłych i filozofii. Książki Lema poruszają tematykę podróży kosmicznych, rozwoju cywilizacji, odkryć naukowych czy nawet – sztucznej inteligencji. W jego twórczości znajdziemy wizje nadejścia ery informacji, Internetu i rzeczywistości wirtualnej, a rozwiązania technologiczne, które w utworach pisarza stanowiły fikcję literacką, dziś są częścią rzeczywistości. Pisarz uprawiał wiele gatunków literackich, ale światową sławę i popularność przyniosła mu fantastyka naukowa. Jego utwory przełożono na ponad 40 języków; jest najczęściej tłumaczonym polskim autorem w historii. Warto podkreślić, że rok 2021 został ustanowiony Rokiem Stanisława Lema.

Warunkiem uczestnictwa w turnieju było złożenie samodzielnie wykonanej prezentacji multimedialnej dotyczącej życia i twórczości autora „Solaris”, a jego celem było przybliżenie młodzieży postaci pisarza, doskonalenie umiejętności korzystania z technologii informacyjnej oraz kształcenie umiejętności wyszukiwania informacji z różnych źródeł z poszanowaniem praw autorskich.

Na turniej wpłynęło sześć prac, które ocenili pracownicy Przemyskiej Biblioteki Publicznej: Monika Maziarz – polonistka i Henryk Lasko – informatyk, artysta plastyk.

Kryteriami, którymi kierowali się jurorzy, były:

• zgodność pracy z tematyką turnieju,
  • zawartość merytoryczna,
  • poprawność językowa,
  • dobór źródeł informacji,
  • estetyka i efekt wizualny prezentacji,
  • oryginalność ujęcia tematu,
  • poprawność techniczna.

Po zapoznaniu się z prezentacjami komisja przyznała dwie równorzędne nagrody i dwa wyróżnienia.

Zdobywczynie nagród:

• Aleksandra Soja (II Liceum Ogólnokształcące im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu, opiekun merytoryczny: Rafał Paśko),
  • Lilianna Wilk (Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu, opiekun merytoryczny: Magdalena Dranka-Sowa).

Zdobywczynie wyróżnień:

• Aleksandra Gaweł (Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu, opiekun merytoryczny: Magdalena Dranka-Sowa),
  • Wiktoria Zarzycka (II Liceum Ogólnokształcące im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu, opiekun merytoryczny: Rafał Paśko).

Uczestnicy turnieju odebrali nagrody i dyplomy z rąk dyrektora biblioteki dr. Macieja Waltosia oraz członkini jury Moniki Maziarz w czasie sobotniego spotkania w Mediatece.

Serdecznie gratulujemy nagrodzonym i wyróżnionym Uczennicom oraz ich Nauczycielom i dziękujemy za udział w turnieju wszystkim jego Uczestnikom.

więcej na: https://www.biblioteka.przemysl.pl/art,1450,podsumowanie-turnieju-multimedialnego-stanislaw-lem-pisarz-wizjoner-przyszlosci

Autor: