II LO w finale Konkursu Antycznego

Zespół uczniów II LO z klasy 2 e – Paulina Uberman, Beata Kazienko, Michał Szumełda, Dominika Pierożek i Magdalena Rabczak – jako jeden z 7. wziął udział w finale VII Podkarpackiego Konkursu Wiedzy o Kulturze Antycznej, który odbył się w dużej auli Uniwersytetu Rzeszowskiego. Konkurs organizowany jest przez VI LO w Rzeszowie oraz Zakład Historii Starożytnej i Orientalistyki Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskieg,o

pod Honorowym Patronatem Rektora UR oraz Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Eliminacje finałowe obejmowały przygotowaną wcześniej przez drużyny prezentację scenki rodzajowej na wybrany przez siebie temat oraz odpowiedź na 2 wylosowane pytania z zakresu kultury antycznej. W jury Konkursu zasiadali profesorowie UR z katedr historii, archeologii i kulturoznawstwa.

Konkurs, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, jest trzyetapowy, a zespół II LO awansował do finałowej siódemki spośród półfinałowej trzydziestki drużyn. W ubiegłym roku drużyna z klasy 3 c dotarła do półfinału.

Uczniowie przedstawiali w autorskim spektaklu fragmenty z życia Juliusza Cezara, ze słynną sceną zabójstwa jako punktem kulminacyjnym. Opiekunem uczniów była pani Małgorzata Wilgucka, specjalne podziękowania kierujemy również do pani Ewy Wójcik, jurora etapu szkolnego oraz konsultanta scenki, służącego uczniom pomocą merytoryczną.

Etap finałowy pozwolił uczniom wykazać się szeroką wiedzą z zakresu filozofii, mitów, historii oraz kultury starożytnych Greków i Rzymian. Zachęcamy także innych do poznawania kultury starożytnej i zapraszamy do udziału w Konkursie, którego tematyka jest przecież związana z klasycznymi tradycjami naszej szkoły i jej patronem, profesorem Kazimierzem Morawskim.