Olimpiada Lingwistyki Matematycznej

9 listopada odbył się w naszej szkole I etap XVI Międzynarodowej Olimpiady Lingwistyki Matematycznej, w którym wziął w tym roku udział Mikołaj Popławski z klasy 2 e.

Międzynarodowe Olimpiady Lingwistyczne (początkowo pod nazwą Międzynarodowa Olimpiada Lingwistyki Teoretycznej, Matematycznej i Stosowanej) odbywają się od 2003 roku i stanowią kontynuację Olimpiad Lingwistyczno-Matematycznych organizowanych w Moskwie i Sankt Petersburgu w latach 60. i 90. XX wieku. Siódma edycja finału międzynarodowego odbyła się w 2009 roku we Wrocławiu. Krajowe etapy zawodów organizuje Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego oraz
Fundacja Matematyków Wrocławskich. Olimpiada Lingwistyki Matematycznej jest jedynym ogólnopolskim konkursem lingwistycznym. Stanowi eliminacje do międzynarodowej olimpiady lingwistycznej - jednej z 13 międzynarodowych olimpiad naukowych.

Do osiągnięcia sukcesu w zawodach przydają się umiejętności językoznawcze, znajomość języków obcych oraz szczególnie umiejętność logicznego myślenia, analizy danych i wyciągania wniosków na podstawie przesłanek dotyczących egzotycznych lub nieistniejących języków, bo to ich właśnie dotyczą zadania konkursowe.

Uczniowie mogą zamienić się w badaczy, odkrywców i tłumaczy tychże języków. Są to na przykład: język mański, surinamski, samoański, lepcza, i wiele, wiele innych.

W tym roku pojawił się przykład języka marsjańskiego, którym posługiwało się medium o pseudonimie Helena Smith (Katarzyna Eliza Müller). Twierdziła, że komunikuje się z duchami m.in. Marii Antoniny, Wiktora Hugo, przeżywa poprzednie wcielenia oraz komunikuje się z dwójką Marsjan, z którymi podczas seansów spirytualistycznych rozmawiała w języku marsjańskim. Jej seanse były pod koniec XIX w. jedną z największych zagadek psychologicznych, a także językoznawczych. Język Marsjan analizował słynny językoznawca Ferdynand de Saussure, a samą Helenę badał psycholog Teodor Flournoy, który spisał jej wypowiedzi i opisał marsjańskie seanse oraz badał między innymi, skąd Helena zna szczegóły życia historycznej postaci – hinduskiej księżniczki Simandini, żyjącej w XIV wieku. Mimo sztuczności samego języka i pisma marsjańskiego (wzorowanych jedynie na istniejących systemach) zadziwiał badaczy fakt szybkości i naturalności (automatyzmu) w posługiwaniu się tym językiem oraz płynnością, z jaką zapisywała swoje wypowiedzi Helena Smith.

W ubiegłym roku w etapie szkolnym wzięło udział trzech uczniów.

Mikołajowi życzymy powodzenia  a chętnych zapraszamy za rok !

Więcej informacji o olimpiadzie na stronie: