II Liceum Ogólnokształcące

im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu

XXIII Turniej Wierszy Jednego Poety

12 grudnia 2009r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbył się XXIII Turniej Wierszy Jednego Poety, poświęcony twórczości Jacka Napiórkowskiego.

Jacek Napiórkowski urodził się w Rzeszowie. Studiował nauki specjalne w rzeszowskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej. W roku 1988 wyjechał do Stanów Zjednoczonych. W 1990 roku wydał pierwszy tom wierszy zatytułowany Lodowiec. W roku 2004 twórczość autora została przedstawiona kapitule Nagrody im. Kościelskich przez Ryszarda Kapuścińskiego. Twórczość Jacka Napiórkowskiego jest wydawana również w języku angielskim i włoskim.

Uczestnictwo w turnieju organizowanym przez Przemyską Bibliotekę Publiczną pozwala na zdobycie doświadczenia w recytowaniu poezji i odkrywaniu jej na nowo. Jest szczególnym przeżyciem, gdyż w Jury zasiada poeta. Jego obecność wytwarza magiczny klimat i ciepłą atmosferę, sprzyjającą przeżywaniu poetyckiego słowa. Uświetnieniem tego turnieju jest czytanie tekstów poetyckich przez autorów. Konkurs ten już na stałe wpisał się w historię imprez kulturalnych organizowanych przez Przemyską Bibliotekę Publiczną.

II Liceum Ogólnokształcące w Przemyślu reprezentowały dwie osoby: Monika Miry oraz Joanna Stecyszyn, która otrzymała wyróżnienie.

Z całego serca dziękujemy polonistkom: Pani Barbarze Skubisz, Pani Monice Maciewicz oraz Pani Bożenie Franke za pomoc w przygotowanie uczestników konkursu żywego słowa.
 

Joanna Stecyszyn
 
 
Jacek Napiórkowski "do J.P."

Powiedziałeś, że
Nie należy drwić
Z umysłu, ponieważ
Jest święty.
Powiedziałeś, że
nie wolno się nim bawić
ani go drażnić
detalem
gdyż grozi to śmiercią
w obłędzie.
Powiedziałeś, że
jesteś prorokiem,
który zbawi
zepsuty owoc.
A ja mówię ci, że
nie należy drwić
ze zwyczajnego życia, że
lepszy pospolity dzień
w parku z żoną
wśród grających płatków
i saksofonów
niż twoja otchłań
która nie zbawi
nawet jednego owocu.