Wycieczka klasy II A do Budapesztu

W dniach od 5 do 8 czerwca 2018 r. 32 uczniów klasy IIA wybrało się na 4 dniową wycieczkę do Budapesztu.Opiekę nad młodzieżą sprawowali: wychowawca - pani prof. Jolanta Saj, pani prof. Ewa Godzień i ks. prof. Krzysztof Żyła.
Bardzo ciekawy i ambitny program wyprawy opracowany przez uczniów i wychowawcę, pozwolił zwiedzić najpiękniejsze zabytki i atrakcje tej naddunajskiej stolicy, poznać jej historię, zakosztować węgierskiej kuchni oraz odpocząć po całorocznych trudach.
Do przemieszczania się po mieście wykorzystaliśmy wszystkie środki miejskiej komunikacji, szczególnie miłe były przejażdżki statkiem po Dunaju.
Już w pierwszym dniu, przemierzając piękny park – arboretum, wspięliśmy się na Wzgórze Św. Gellerta, aby móc zachwycić się wspaniałą panoramą miasta. Obowiązkowym punktem programu było zwiedzanie gmachu Parlamentu, zarówno architektura zewnętrzna jak i jego wnętrza są godne zobaczenia. Majestatyczną gotycką katedrę Św. Macieja górującą nad całym Budapesztem oraz Basztę Rybacką podziwialiśmy w dzień i w nocy, te wyjątkowe miejsca uwieczniliśmy obowiązkowo na zdjęciach. Szczególnie zauroczył nas nocny widok Budapesztu ze Wzgórza Zamkowego oraz wieczorny pokaz multimedialny fontann na Wyspie Małgorzaty. Duże wrażenie wywarła na nas również imponująca rozmiarami Bazylika Św. Stefana, poświęcona pierwszemu królowi węgierskiemu Stefanowi I. Będąc w Budapeszcie zadumaliśmy się także nad tragicznym losem jego mieszkańców, zamordowanych podczas II Wojny Światowej, symbolicznie upamiętnia ich dziś pomnik Buty na brzegu Dunaju. Dotarliśmy także do Placu Bohaterów oraz zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie przed Pomnikiem Obrońców Twierdzy Przemyśl, niedaleko Mostu Małgorzaty na prawym brzegu Dunaju. Przez cały czas dopisywała nam piękna pogoda, okazją do ochłody były nie tylko pyszne lody, ale także interesująca wycieczka do Jaskini Pal-Völgyi-Barlang w pobliżu Budapesztu oraz relaks na basenach termalnych, w ogrodzie różanym lub japońskim na Wyspie Małgorzaty.
Naszym pilotem po Budapeszcie był nieoceniony ks. Krzysztof, za co mu serdecznie dziękujemy.