II Liceum Ogólnokształcące

im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie... "Dziady: Noc Pierwsza" Teatru Wierszalin

W ostatni poniedziałek, 29 października 2018 r. nasza grupa teatralna z II LO, pod opieką Pana Rafała Paśko, miała okazję obejrzeć spektakl teatralny pt. "Dziady: Noc Pierwsza" zaprezentowany przez Teatr Wierszalin. Spektakl jest częścią projektu Teatr Polska, którego celem jest ułatwianie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zwiększanie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. "Dziady: Noc Pierwsza" obejrzeliśmy w centrum Kulturalnym w Przemyślu.  

Przedstawienie było niesamowite. Pełne grozy i tajemniczości. Przestrzeń, muzyka i rekwizyty przypomniały nam o listopadowym święcie, które niedawno obchodziliśmy. Gra aktorów była na najwyższym poziomie. Dodatkowo przedstawienie sprawiło, że choć na chwilę mieliśmy okazję oderwać się od naszego codziennego życia i przenieść się do świata stworzonego przez Adama Mickiewicza. Bardzo nam to pomogło, ponieważ sami jako grupa teatralna, 29 listopada będziemy wystawiać "Dziady cz. II".

Nasze emocje po występie Teatru Wierszalin,  przelaliśmy na papier w Księgarni Kontrabanda Literacka i tak oto, zaczął powstawać nasz scenariusz. Ale o naszym spektaklu więcej zdradzać nie będziemy, bo sami musicie zobaczyć go na własne oczy!

Tego samego dnia mieliśmy również okazję wziąć udział w warsztatach teatralnych przeprowadzonych przez aktorów z Teatru Wierszalin. Podczas warsztatów dowiedzieliśmy się wiele ciekawostek o świecie teatru. Na początku jedna z aktorek opowiedziała nam o maskach teatralnych, które w czasach starożytnych były podstawowym atrybutem w teatrze. Następnie zajmowaliśmy się zajęciami z ruchu i kontrolowania naszego ciała podczas gry aktorskiej, co nie było takie łatwe jak wydawało nam się na początku.

W czasie zajęć zostaliśmy podzieleni na grupy, w których mieliśmy odegrać scenkę. Jednym wychodziło to lepiej, a innym gorzej, ale na pewno było przy tym dużo śmiechu. Na koniec naszych zajęć, każdy mógł indywidualnie zaprezentować czego nauczył się na warsztatach. Mieliśmy tylko za pomocą naszego ciała i przy pomocy masek zaprezentować dowolnie wybraną przez nas postać.

Każdy z nas z Centrum Kulturalnego wyszedł z uśmiechem na twarzy, potężną dawką teatralnej wiedzy, a silne emocje po "Dziadach" jeszcze długo się nas trzymały.

Zarówno spektakl, jak i zajęcia teatralne były niesamowite i wiele się na nich nauczyliśmy.

Martyna Korniat, klasa 1b medialna

na zdjęciu z odtwórcą głownej roli Rafałem Gąssowskim

 

Dziady - Noc pierwsza from Teatr Wierszalin on Vimeo.