II Liceum Ogólnokształcące

im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu

DNI KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ PRZEMYŚL 2009

W czwartek, 1 października, w ramach przemyskich dni kultury chrześcijańskiej, klasa 2 b uczestniczyła w spotkaniu z prawosławnym mnichem o. Serafinem, fotografikiem i autorem filmów na "YouTube". Towarzyszył mu także o. Atanazy, fundator i założyciel monasteru śww. Cyryla i Metodego w podprzemyskich Ujkowicach. Spotkanie odbyło się w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej a prowadził je poeta Mateusz Pieniążek. 

Młodzież obejrzała film o. Serafina pt. "Przestrzenie wolności", a następnie brała udział w rozważaniach, czym jest prawdziwa wolność i jak należy ją rozumieć na początku XXI wieku. Goście opowiedzieli o życiu codziennym mnichów i zapraszali na swoją stronę internetową -www.monasterujkowice.pl - na której można obejrzeć inne zdjęcia i filmy o. Serafina. Na zakończenie spotkania otrzymaliśmy książkę o. Atanazego o św. Mikołaju. 

W tym samym dniu odwiedziliśmy także wystawę Małgorzaty Dawidiuk "Warsztat malarza ikon i konserwatora" w Przemyskiej Bibliotece Publicznej, po której oprowadził nas pracownik bilioteki. Zwrócił on uwagę na nowatorstwo warsztatu przemyskiej malarki, której pomysłem są m. in. tzw. ikony - cienie.Wystawa jest czynna do 10. października. 
Zachęcamy do obejrzenia !