II Liceum Ogólnokształcące

im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu

Dziady.II w wykonaniu uczniów II LO finałem projektu "Teatr dla młodych, młodzi dla teatru"

29 listopada na scenie Zamku Kazimierzowskiego został wystawiony spektakl Dziady.II. Był on finałem projektu "Teatr dla młodych, młodzi dla teatru", w którym brała udział młodzież przemyskich szkół (II LO, I LO, Gimnazjum MORAWA). Na scenie zobaczyliśmy grupę teatralną II LO. Dla niektórych uczniów był to debiut na dużej, profesjonalnej scenie Zamku Kazimierzowskiego.

Spektakl został poprzedzony prelekcją Pani Moniki Maciewicz, pedagoga, edukatorki teatralnej, pisarki, autorki książki "Wiedma". Multimedialna prelekcja dotyczyła obrzędu dziadów. Zostały w niej ukazane dziady zarówno na historycznych grafikach, jak i na zdjęciach z grodów (Osada Słowiańska Stobierna) gdzie do dziś w ramach działalności grup rekonstrukcyjnych odbywają się te obrzędy. Była to ciekawa lekcja historii, podczas której dowiedzieliśmy się wiele o obrzędzie opisanym przez Adama Mickiewicza w części II "Dziadów". 

W spektaklu można było usłyszeć śpiew grupy śpiewaczej śpiewu białego z Przemyśla oraz posłuchać granej na żywo muzyki w wykonaniu Pani Anety Mistelskiej - gong, tankdrum, misy, z Space of Healing Sound.  Na scenie zaprezentowali się:  Patrycja Cichocka, Katarzyna Deręgowska, Aleksandra Gawlik, Gabriela Głuszko, Gabriela Jaszczyszyn, Adrian Kamiński, Kamila Kocaj, Martyna Korniat, Gabriela Majewska, Katarzyna Paryż, Jakub Philipp, Dominika Piotrowska, Julia Słociak, Anna Sowula, Agnieszka Szymaszek oraz Michał Zabłocki. Spektakll wyreżyserował Pan Rafał Paśko - opiekun grupy. 

Projekt "Teatr dla młodych, młodzi dla teatru" został zrealizowany przez przemyski Teatr S.A.N. w partnerstwie ze Stowarzyszeniem KREATYWNA POZYTYWKA z Przemyśla. Wielkie podziękowania kierujemy w stronę Pani Renaty Nowakowskiej Dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK oraz Pracowników instytucji za pomoc przy realizacji projektu.