Dzień Edukacji Narodowej w II LO

„Świat jest teatrem, aktorami ludzie,

którzy kolejno wchodzą i znikają”

(William Szekspir Jak wam się podoba)

Tak brzmiało motto tegorocznych uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej, obchodzonych w naszej szkole. Konferansjerzy porównywali edukację szkolną do przygotowań młodych ludzi do ich roli na scenie świata. Pracę nauczycieli oraz innych pracowników szkoły zestawiali z pracą scenarzystów, choreografów, muzyków i reżyserów. Piękne, pełne metafor, iście Szekspirowskie przemówienie wygłosił,  ustępujący ze swej funkcji, przewodniczący samorządu uczniowskiego Jakub Daraż. Piosenka Edwarda Stachury, rewelacyjnie zaśpiewana przez uczennicę Niepublicznego Gimnazjum Morawa, uświadamiała, że w życiu często gramy. Pantomima, przedstawiająca nakręcane lalki, wywoływała rozmyślania egzystencjalne, frapujące ludzi od starożytności. Czy jesteśmy niczym kukiełki, które po spektaklu „wemkną w mieszek”? Czy mamy wpływ na swoje życie? Czy możemy coś w nim zmienić? Czy możemy się czegoś nauczyć? I ostatni akt przedstawienia, upamiętniający tych, którzy już skończyli swą rolę na scenie życia. Słowa Norwida, wybrzmiewające w piosence śpiewanej przez uczennicę klasy 1b, rodziły kolejne pytania, dotyczące wartości ludzkiego życia. Czy to, co osiągnęliśmy, będzie zatracone? Zamieni się w popiół? A może zostanie ta siła fatalna, o której pisał Słowacki, ów Norwidowski diament?

Załącznik video: