II Liceum Ogólnokształcące

im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu

Hej kolęda, kolęda…

22 grudnia, w ostatni przed świąteczną przerwą dzień szkolny, odbyły się w II LO szkolne Jasełka, gromadzące wspólnie obecnych i emerytowanych nauczycieli, pracowników, młodzież Liceum i Gimnazjum Morawa oraz zaproszonych gości.

Pierwszą częścią spotkania była inscenizacja wydarzeń biblijnych związanych z Bożym Narodzeniem. Pojawili się w niej główni bohaterowie opowieści: Józef, Maria, aniołowie, pasterze, jak również jasełkowe diabełki, role odgrywali uczniowie klas 1 e, 2 e, 2 b i 3 e (18 osób), a także nauczyciele, którzy wcielili się w role trzech króli, ksiądz Krzysztof Żyła, ksiądz Tadeusz Zagaja oraz pan Robert Świdnicki. Piękne stroje postaci, integrujących się z publicznością, dopełniły jasełkową scenografię wydarzeń, nad którą czuwały uczennice klasy 1 d z panią dyrektor, Agatą Trzpis, i panią Małgorzata Wilgucką. Słynną jasełkową Gwiazdę Betlejemską wykonał pan Rafał Paśko. Wigilijny stół przygotowały z kolei uczennice klasy 2 e. W świąteczny nastrój wprowadził uczestników także przepięknie grający i kolędujący zespół muzyczny złożony z uczniów klas 1 a, b, c, d, e, 2 e, f oraz gimnazjalistów (11 osób). W przygotowanie Jasełek zaangażowanych było ponad trzydzieści osób, w tym zarówno uczniowie, jak i nauczyciele.

W trakcie uroczystości kolędnicy zbierali słodycze dla potrzebujących dzieci.

Na koniec życzenia dla całej społeczności szkolnej złożył pan dyrektor Mariusz Zamirski, który razem z panią Agatą Trzpis zaintonował kolędę  Pójdźmy wszyscy do stajenki. Po wspólnym składaniu życzeń uczniowie i nauczyciele udali się do szkolnych sal na spotkania opłatkowe.

 

Przy wigilijnym stole,

Łamiąc opłatek święty,

Pomnijcie, że dzień ten radosny

W miłości jest poczęty;

 

    Że, jako mówi nam wszystkim

    Dawne, odwieczne orędzie,

    Z pierwszą na niebie gwiazdą

    Bóg w naszym domu zasiędzie.

 

Sercem Go przyjąć gorącym,

Na ścieżaj otworzyć wrota –

Oto co czynić wam każe

Miłość, największa cnota.

 

[Jan Kasprowicz, "Przy wigilijnym stole"]

Załącznik video: