II Liceum Ogólnokształcące

im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu

Historycznie i turystycznie - rajd klasy 3a

W jubileuszowym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie klasy 3a postanowili poszerzyć swoją wiedzę na temat historii naszego miasta i jego okolic. W piątek 19 października  razem z wychowawcą panią Jolantą Saj i księdzem Krzysztofem Żyłą udali się na rajd po fortach Twierdzy Przemyśl. Relacją z tego wydarzenia podzielił się z nami jeden z uczestników rajdu Maciej Świszcz:

O 9 rano rozpoczęliśmy zwiedzanie od Fortu XV „Borek”, gdzie usłyszeliśmy wiele ciekawostek od przewodnika. Następnie udaliśmy się do Fortu I „Salis Soglio”, na terenie którego również mogliśmy poznać wiele szczegółów dotyczących tego unikatowego miejsca.  Ostatnim etapem  naszej wędrówki była wizyta w Forcie III w Łuczycach, po czym zawędrowaliśmy do Nehrybki, skąd dojechaliśmy do Przemyśla autobusem.

Liczne rozmowy, oraz gry i zabawy pozwoliły na jeszcze lepszą integracje.  Warto podkreślić, że pogoda bardzo dopisała i mogliśmy podziwiać piękną, złotą, polską jesień. Wszyscy uczestnicy rajdu, mogą być z siebie dumni, ponieważ trasa, która niewątpliwie  była wymagająca, została sprawnie pokonana. Niektórzy z nas byli na fortach po raz pierwszy i z pewnością każdemu z nas liczne widoki i wyjątkowa lekcja historii pozostaną na długo w pamięci.

Tagi: