II Liceum Ogólnokształcące

im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu

Moda na sukces

„Może się wydawać, że ubrania to jedynie pusta błahostka, ale mają one dużo ważniejszy cel niż tylko sprawianie, żeby było nam ciepło. One zmieniają to, jak postrzegamy świat i w jaki sposób świat postrzega nas." Virginia Woolf.

W czwartek odbyły się zajęcia otwarte na temat mody epok w ramach zajęć z wiedzy o kulturze. Uczestniczyli w niej uczniowie klasy 1 b oraz klas gimnazjalnych wraz z nauczycielami. Zajęcia koordynowała pani Małgorzata Wilgucka.

Uczestnicy mieli okazję zobaczyć przemiany mody epok od czasów rzymskich do współczesnych w poszczególnych odsłonach. Porównywali i oceniali elementy garderoby damskiej i męskiej. Poznali specyfikę współczesnego krawiectwa artystycznego reprezentowanego przez angielską projektantkę Vivienne Westwood oraz arabskiego projektanta Eliego Saaba. „Projektant mody musi być architektem designu, rzeźbiarzem formy, malarzem koloru, muzykiem harmonii i filozofem powściągliwości.". Te słowa  Cristobala Balenciagi uświadomiły uczestnikom, że moda rządzi się nie tylko zasadą użyteczności, ale wyraża nastroje i marzenia ludzi, jest sztuką wyrażania siebie.

„To, co najbardziej pociąga mnie w modzie, to że jest ona odzwierciedleniem naszych czasów. Musisz w tym uczestniczyć, być świadkiem własnego momentu." Nicolas Ghesquière.