II Liceum Ogólnokształcące

im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu

Nasza Klasa po 67 latach...

„Odnalazłem całą klasę / Wyrośniętą i dojrzałą, (…) Już nie chłopcy, lecz mężczyźni, / Już kobiety - nie dziewczyny.” – śpiewał Jacek Kaczmarski w swojej słynnej piosence „Nasza klasa”. W takie właśnie postaci spotkała się po raz kolejny klasa absolwentów II LO z rocznika 1961.

Powód spotkania był tym razem wyjątkowy, bo związany ze 100. leciem obchodów niepodległości przez Polskę. Absolwenci ufundowali bowiem na tę okoliczność tablicę pamiątkową, przypominającą szczególnie walkę o wolność Polski w latach dwudziestych XX wieku, w której brały udział tak zwane Orlęta Przemyskie, wśród których byli uczniowie II LO, wówczas Gimnazjum na Zasaniu. Pamięcią objęci zostali jednak również uczniowie i profesorowie naszej szkoły, którzy w różnych okolicznościach XX wieku przyczynili się do walki o wolność ojczyzny.

Osłonięcie i poświęcenie tablicy, która znajduje się na dawnym budynku siedziby naszej szkoły przy ulicy Piotra Skargi, poprzedziła uroczysta msza święta w kościele oo. Salezjanów. Uroczystości towarzyszyły przemówienia zaproszonych gości, listy od władz państwowych i lokalnych, pieśni patriotyczne i wiersze.

 

Dojrzewali szybko:

- do miłości.

- do śmierci,

- do Nieba ...

Wiedzieli,

że Ojczyzna,

że wróg,

że tak trzeba!

Więc poszli bez słowa

 

(honor sprawa święta)

oddać życie swoje -

Przemyskie Orlęta ...

Aż osłupiał wróg

zdumiał się przechodzień

i... zapłakał Bóg,

że tacy młodzi!...

 

Teresa Paryna, Przemyskie Orlęta

 

Zamknijcie usta

uspokójcie twarze

 

śmierć w ukryciu

pośród piasku

bogów

jest błogosławieństwem

 

noście

w sercu

nadzieję

 

albowiem

owoc trudu

ożywa w dłoniach

pokoleń

 

Teresa Paryna, Hymn do pozostałych

Tagi: