II Liceum Ogólnokształcące

im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu

Navigare necesse est. Spotkanie z profesor Lidią Morawską.

29 maja gościliśmy w szkole profesor Lidię Morawską, wybitną absolwentkę II LO (matura 1971). Lidia Morawska jest profesorem na Wydziale Nauki i Inżynierii Queensland University of Technology (QUT) w Brisbane w Australii, dyrektorem Międzynarodowego Laboratorium Jakości Powietrza i Zdrowia, współdyrektorem Centrum Nauki i Zarządzania Jakością Powietrza w Australii i Chinach. Jest autorką ponad ośmiuset artykułów w czasopismach, rozdziałów książek i recenzowanych artykułów konferencyjnych, uczestniczy również w pracach wielu organizacji krajowych i międzynarodowych, jako doradca Światowej Organizacji Zdrowia, i za swoje zasługi otrzymała liczne nagrody naukowe. Jest córką kapitana Henryka Jaskuły, który jako pierwszy Polak i trzeci żeglarz w historiisamotnie, bez zawijania do portów okrążył Ziemięna jachcie Dar Przemyśla.

Spotkanie podzielone zostało na dwie części: pierwsza dotyczyła badań Lidii Morawskiej, w drugiej uczestnicy poznali życiorys jej ojca. W obu częściach młodzież bardzo chętnie zadawała pytania dotyczące tematyki ekologicznej. Pani profesor oprócz zreferowania swoich pasji naukowych i podróżniczych, zaproponowała słuchaczom „Pięć zasad Lidii”:

  1. Rozwijajcie zainteresowania i podążajcie za nimi.
  2. Bądźcie przygotowani na zmiany kierunku.
  3. Bądźcie cierpliwi.
  4. Zaczynajcie i kończcie.
  5. Czyńcie świat dobry.

Pani profesor podsumowała spotkanie łacińskim cytatem przypisywanym Pompejuszowi Wielkiemu: Navigare necesse est, vivere non est necesse. Żeglowanie jest koniecznością, życie nie jest koniecznością. Słowa te streszczają istotę zarówno jej życia, w sensie rozwijania swoich pasji naukowych i osobistych, życia jej ojca, który był żeglarzem w sensie dosłownym, oraz refleksji, które przekazała uczestniczącej w spotkaniu młodzieży – rozpoznania i aktywnego rozwijania własnego powołania zawodowego i osobistego.

Oprawę spotkania przygotowali jak zwykle w najlepszym stylu uczniowie klasy 3 gimnazjum Morawa: Weronika Klecha, Magda Michalew, Michalina Rybarczyk, Anna Gdula, Kacper Mach i Bruno Dzik, oraz uczennice klasy 2 e: Kornelia Fedasz, Weronika Wańczowska, Oliwia Zawlińska.