„Od Wielkiego Wybuchu do Gułagu. Jak usprawiedliwić historię Wszechświata?”

Tak brzmiało hasło wykładu Ks. Prof. Michała Hellera, który mieli możliwość usłyszeć  uczniowie klas 1D i 2G. Wraz z opiekunami: Panią prof. Jolantą Saj, Panią prof. Ewą Godzień  i szkolnym pedagogiem - Panią Grażyną Sadowską, 18go listopada pojechali do Rzeszowa, aby móc wziąć udział w tym spotkaniu.

KS. PROF. DR HAB. DR H.C. MULT. MICHAŁ HELLER - polski prezbiter katolicki, teolog, profesor nauk filozoficznych specjalizujący się w filozofii przyrody, fizyce, kosmologii relatywistycznej oraz relacji nauka-wiara. Kawaler Orderu Orła Białego. Dyrektor, fundator i pomysłodawca Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. (źródło:  www.wikipedia.org)

Streszczenie:

Prawa fizyki wymuszają tworzenie organizmów żywych. Wszystko musi zmierzać do termodynamicznej śmierci. Ceną za to, że życie jest możliwe jest zło fizyczne, czyli śmierć, cierpienie, rozkład. Istnieje też zło moralne: wykorzystywanie zła fizycznego, by zniszczyć drugiego człowieka. Zło moralne zrodziło się wraz z pojawieniem istoty rozumnej. Przedtem wszechświat był moralnie niewinny. Jego istnienia nie da się uzasadnić przez prawa fizyki. Zło moralne wykracza poza fizykę. Wśród odpowiedzi na pytanie Leibniza „Dlaczego istnieje raczej coś niż nic?” jest jedna zaskakująca. Sięga poglądu Platona: istnieje COŚ, bo to jest DOBRE. W odpowiedzi na pytanie Leibniza: Dobro jest źródłem Istnienia, a Istnienie sprawia, że Dobro jest. Zatem zło jest irracjonalne. Jest wynikiem wolnej decyzji człowieka. Wszechświat ze złem i wolnością jest lepszy niż wszechświat bez zła i bez wolności. W tym sensie Dobro ma wymiary kosmiczne.