II Liceum Ogólnokształcące

im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu

Ogólnopolskie Spotkanie Sienkiewiczowskie 2009

W Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej w dniach 19-20.10.2009 r. odbyła się konferencja naukowa: "Henryk Sienkiewicz a Kresy. W kręgu Trylogii H. Sienkiewicza. Dzieło - Konteksty - Film". 

W pierwszym dniu było otwarcie wystawy: "Pałacyk H. Sienkiewicza w Oblęgorku i jego zbiory". W drugim i trzecim dniu Ogólnopolskich spotkań Sienkiewiczowskich odbyła się konferencja naukowa, na którą złożyły się referaty ukazujące obraz Kresów w twórczości H. Sienkiewicza, dyskusja i projekcja filmu "Ogniem i mieczem" w reż. Fernando Cerchio.

W konferencji uczestniczyli uczniowie naszej szkoły wraz z polonistami p. T. Kusińską, p. B. Bobrowicz i p. B. Skubisz. Tematyka referatów była bardzo ciekawa, np. prof. zw. dr hab. Lech Ludorowski przedstawił: "Dzikie Pola - kresowe przestrzenie Sienkiewicza", a p. dr hab. Z. Mokranowska omówiła "Pożogę" Z. Kossak-Szczuckiej w kręgu Sienkiewiczowskich tematów kresowych, p. mgr Jerzy Olbromski w ciekawy sposób zaprezentował temat: "Sienkiewicz a Podhorce", wykorzystując pokaz slajdów. Na pewno była to interesująca lekcja polskiej literatury i historii przekazana przez ludzi mających ogromną wiedzę na temat twórczości naszego noblisty. 

Warto dodać, że Sienkiewicz miał wielu przyjaciół - intelektualistów. Do tego grona należał patron naszej szkoły - prof. Kazimierz Morawski, wielbiciel i świetny znawca antyku, autor "Historii literatury rzymskiej" czy rozprawy "Petronius arbiter", którą Sienkiewicz bardzo cenił i stwierdził, że jest napisana "pysznie". Jak podkreśla Barbara Wachowicz, autorka książki biograficznej o Sienkiewiczu: "Z Morawskim, wspaniałym humanistą polskim konsultował problemy narastające przy pisani Quo vadis, a o tłumaczeniu "Antygony" Sofoklesa powie, "iż miał takie wrażenie, jakby go dokonywał nie tylko filolog literat, ale i człowiek zakochany w Antygonie jako kobiecie". Henryk Sienkiewicz doceniał wiedzę i talent prof. Kazimierza Morawskiego. Podkreślał jego ogromny wkład w tłumaczeniu tekstów źródłowych historii starożytnego Rzymu. Spotykali się w królewskim Krakowie, mieście kochanym przez Polaków, uwielbianym przez artystów. Wspomnieć należy o tym, że prof. Kazimierz Morawski był jednym z zaproszonych gości na ślubie Henryka Sienkiewicza z Marią Romanowską Wołodkowicz (drugą żoną H. Sienkiewicza, a trzecią "Marią jego życia"). Przyjaźnili się przez wiele długich lat, wymieniali korespondencję, spotykali się w gronie przyjaciół.

Korzystając z okazji, pragnę poinformować uczniów "Morawy", iż muzeum przyjaciela patrona naszej szkoły - Henryka Sienkiewicza "zagościło" w Przemyślu. W Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej znajduje się naprawdę wyjątkowa wystawa: "Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku i jego zbiory". Mamy tak "blisko Sienkiewicza", wystarczy wybrać się do muzeum. Wystawa w nowym gmachu w MNZP będzie czynna przez cały rok.
 

B. Skubisz