„Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek” - Obchody Dnia Niepodległości 11 listopada

„Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”
Cyprian Kamil Norwid

11 listopada dyrekcja, nauczyciele i młodzież II LO z pocztami sztandarowymi szkoły i jednostki strzeleckiej wzięli udział w miejskich obchodach 100. lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się w archikatedrze, gdzie została odprawiona przez metropolitę przemyskiego arcybiskupa Adama Szala dziękczynna msza święta za Ojczyznę. Po mszy świętej włodarze miasta i przemyślanie przeszli najpierw pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, następnie pod pomnik Orląt Przemyskich, gdzie z udziałem kompanii honorowej 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich odbyła się główna uroczystość rocznicowa.

Podniosły nastrój towarzyszył także szkolnym obchodom święta. 9 listopada o godzinie 11.11 nasi uczniowie z dyrekcją i nauczycielami włączyli się w ogólnopolską akcję śpiewania hymnu państwowego. Śpiewali na rynku miasta (klasa 1c z opiekunami  panią Małgorzatą Soboń i panią Grażyną Sadowską) i w auli szkolnej. Następnie młodzież uczciła święto polonezem i uroczystą akademią, na której pieśni legionowe przeplatały się z poezją i historycznym komentarzem poświęconym walkom narodu polskiego o niepodległość Ojczyzny. Po akademii, przygotowanej przez panią Dorotę Rybczyńską – Tkacz i Samorząd szkolny, 13 drużyn reprezentujących poszczególne klasy wzięło udział w historycznym quizie „Drogi do niepodległości” opracowanym przez uczniów 3b – Krzysztofa Gudzelaka i Jakuba Trzynę pod  merytoryczną opieką  państwa Bożeny i Artura Bobrowiczów. Zwyciężyła reprezentacja klasy 3e. Drugie i trzecie miejsce zajęli odpowiednio uczniowie 3a i 3d. Nagrody w postaci sprzętu elektronicznego ufundowane przez Radę Rodziców wręczył jej przewodniczący pan Sebastian Dobrowolski.

Na zakończenie dyrektor szkoły pan Mariusz Zamirski podziękował uczestnikom akademii i zaprosił wszystkich do radosnego świętowania.