II Liceum Ogólnokształcące

im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu

Poznajemy kulturę naszej małej ojczyzny

04. marca 2015 roku klasa 2 c II LO brała udział w niezwykłej sesji historyczno - artystycznej w Bibliotece Pedagogicznej w Przemyślu.

Jej tematem była działalność związanej z regionem, szczególnie z Medyką, słynnej rodziny Pawlikowskich, z której wywodzi się między innymi znana polska poetka Maria Pawlikowska - Jasnorzewska . Tym razem to jednak nie ona pozostawała w centrum uwagi prelegentów, ale dwie inne postacie rodu: Jan Gwalbert Pawlikowski, którego imię nosi przemyska Biblioteka i jego synowa, Aniela Pawlikowska.

Głównym prelegentem był pan Grzegorz Graff, kustosz Działu Sztuki Ludowej Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Przedstawił odnaleziony - po siedemdziesięciu latach – w bibliotece we Lwowie zbiór drzeworytów Jana Gwalberta Pawlikowskiego, które kolekcjonował on w I. poł. XIX wieku. Następnie pani dr Marta Trojanowska, muzealnik i historyk sztuki, zaprezentowała wybrane linoryty ludowe z kolekcji Leli Pawlikowskiej.

Młodzież miała okazję zapoznać się z profesjonalną analizą dzieła sztuki, wzbogacić swoją wiedzę o konteksty malarskie dotyczące motywów pasyjnych i maryjnych, posłuchać ludowych legend i przypowieści. Uczniowie wysłuchali także krótkiego programu artystycznego z tekstami romantycznych i współczesnych poetów, dominowały tu motywy ojczyzny i małej ojczyzny.

 

                                                                                                                  Małgorzata Wilgucka

Więcej informacji pod adresem:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Gwalbert_Pawlikowski

http://etnomuzeum.eu/viewItem,spotkanie_drzeworyty_ludowe_z_kolekcji_jozefa_gwalberta_pawlikowskiego_zachowanej_we_lwowie.html

http://pl.wikipedia.org/wiki/Aniela_Pawlikowska

Przykłady twórczości artystki:

http://pka.bj.uj.edu.pl/akt/wys/05_pawl_inf.htm#1