II Liceum Ogólnokształcące

im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu

Trzy wyjątkowe wystawy na 100-lecie Niepodległości Polski

Instytut Pamięci Narodowej z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości uruchomił projekt pod nazwą „Konwój biało-czerwony”. Już w maju tego roku w kilkunastu miastach w całym kraju zaprezentowano wystawę plenerową pt. „Ojcowie Niepodległości”, będącą jednocześnie jednym z najważniejszych projektów IPN, poświęconych upamiętnieniu tej ważnej dla wszystkich Polaków rocznicy.

W czwartek 27 września 2018 br. wystawa ta dotarła do Przemyśla wraz z ekspozycją „Ojcowie Niepodległości”.W tej niezwykłej ekspozycji zaprezentowane zostały sylwetki Piłsudskiego, Dmowskiego, Paderewskiego, Daszyńskiego, Korfantego i Witosa, czyli osób, które powszechnie uznawane są za ojców niepodległej Polski. Zaprezentowane zostały dodatkowe dwie wystawy:  „100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę”- przygotowana przez Urząd Miejski w Przemyślu oraz „100-lecie Garnizonu Przemyśl” – przez Batalion Strzelców Podhalańskich.

Inicjatorem i autorem przedsięwzięcia jest Instytut Pamięci Narodowej, który uruchomił ów projekt, aby w ten sposób upamiętnić jedną z najważniejszych dla wszystkich Polaków rocznic – rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wystawa prezentowana jest w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej Biało-Czerwony Szlak – Moja Niepodległa.

Tomasz Kuźmiek (1b)