Uczennica II LO w spektaklu o Reni Spiegel

Przemyskie Centrum Kulturalne wystawiło w poniedziałek, 21 marca tego roku, spektakl oparty o pamiętniki przemyskiej Żydówki, Reni Spiegel. Wzięła w nim udział także uczennica naszej szkoły, Klaudia Wiśniowska, która jest członkiem zespołu teatralnego "Garderoba" jako jedyna aktorka w tej grupie z II LO. O spektaklu będzie pisał w kwietniu New York Times.

Więcej informacji na stronie https://www.facebook.com/reniaspiegel/

Renia Spiegel urodziła się w Uhryńkowcach w powiecie zaleszczyckim w województwie tarnopolskim 18 czerwca 1924 roku, jako córka Róży i Bernarda Spieglów. Jej młodsza o 6 lat siostra Ariana była "cudownym" dzieckiem, występującym w wieku lat ośmiu na scenie "Cyrulika Warszawskiego" i w epizodach paru filmów fabularnych nakręconych przed wybuchem II wojny światowej, między innymi w „Gehennie” Michała Waszyńskiego w 1938roku.

Od stycznia 1939 roku Renia pisze swój dziennik. W momencie wybuchu wojny dziewczyna  ma 15 lat. Razem z siostrą przebywają w Przemyślu,u dziadków. Renia pisze również wiersze, które czasem drukuje w szkolnej gazetce lub umieszcza w ręcznie ilustrowanych zbiorach poezji. W jej dzienniku pojawiają się przede wszystkim motywy samotności bez matki, pierwszej miłości, życia codziennego najpierw w czasie sowieckiej, a potem niemieckiej okupacji. Wspomina, że po raz pierwszy pocałowała swojego chłopca cztery godziny przed hitlerowską inwazją na Związek Radziecki. Opisuje swój lęk i przerażenie w czasie tworzenia getta w Przemyślu oraz upokorzenia, jakich doświadcza sama, czy których jest świadkiem na ulicach miasta. Pisze do ostatniego dnia swojego krótkiego życia. Zostaje zastrzelona na ulicy getta, tydzień po skończeniu 18-stu lat.

Prawie siedemset stron dziennika Reni Spiegel, opisujących okres od 1939 roku do lata 1942, stanowi niezwykłe świadectwo życia młodej Żydówki postawionej w obliczu Zagłady. Pamiętnik jest dowodem traumy codziennego życia w czasie okupacji hitlerowskiej, ilustruje, przyspieszone wskutek wydarzeń historycznych, dojrzewanie nastolatki. Niesamowita dojrzałość w obserwacji i refleksjach dziewczyny, wzruszająca i często także zabawna  relacja z życia osobistego,  młodzieńcze zauroczenia, odsłaniają emocje dorastającej kobiety, której nie było dane doświadczyć pełni życia. Jej pamiętnik staje się dzięki temu nie tylko cennym źródłem historycznym okresu Holokaustu, ale także  niezwykłym dziełem literackim.

Tagi: