II Liceum Ogólnokształcące

im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu

„Wesele” w II LO

We wrześniu odbyło się w II LO szkolne czytanie fragmentów „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Krótki happening wpisał się w Narodowe Czytanie 2017, w którym młodopolski utwór został lekturą roku. Na lekturę Narodowego Czytania można było głosować od 23 stycznia do 15 lutego. Do wyboru były cztery utwory: "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, "Pamiątki Soplicy" Henryka Rzewuskiego, "Beniowski" Juliusza Słowackiego i "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Oddano łącznie blisko 37 tys. głosów, a "Wesele" uzyskało prawie 18 tys. 

Narodowe Czytanie po raz pierwszy odbyło się w 2012 r. Czytano wówczas "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, a w następnych latach dzieła Aleksandra Fredry (2013 r.), Trylogię Henryka Sienkiewicza (2014 r.), "Lalkę" Bolesława Prusa (2015 r.) i "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza.
Warto po raz kolejny przeczytać wszystkie te piękne pozycję naszej literatury, bo to w dużym stopniu nasz, Polaków portret własny i powód do dumy z arcydzieł literatury polskiej. 

Występ przygotowali uczniowie klasy 3 e z panią Małgorzatą Wilgucką. Opieką otoczyły zespół panie Ewa Wójcik i Anna Sawicka, a o piękne dekoracje zadbała pani Małgorzata Pięta.