Wycieczka klasy 2e

W dniach 5-7 czerwca uczniowie klasy 2e i 3 osoby z klasy medialnej pod opieką p. Ewy Pilip, p.Tomasza Skowronka i ks. Krzysztofa Żyły wybrali się na wycieczkę do Budapesztu. Stolica Węgier nazywana „Perłą Dunaju” jest jednym z najpiękniejszych miast w Europie. Pierwszą atrakcją wycieczki
był wieczorny rejs statkiem po Dunaju, podczas którego mogliśmy podziwiać przepiękną panoramę miasta. Kolejnym punktem wycieczki był pokaz fontann na Wyspie Św. Małgorzaty, naprawdę zachwycający. Kolejny dzień rozpoczął się zwiedzaniem Bazyliki św. Stefana oraz węgierskiego parlamentu, który jest drugą co do wielkości siedzibą rządu w Europie i z pewnością najbardziej znaną budowlą w całym Budapeszcie. Nad brzegiem Dunaju widzieliśmy jedyny w swoim rodzaju pomnik holocaustu – Buty nad Dunajem. Z tego miejsca mogliśmy podziwiać również słynny Most Łańcuchowy Szechenyego - jeden z ostatnich zachowanych mostów tej konstrukcji oraz Wzgórze Zamkowe. Potem koniecznie lody w kształcie róży ze słynnej lodziarni Gelarto Rosa. To prawdziwe dzieła sztuki w oryginalnych smakach takich jak: lawenda z białą czekoladą, czekolada z chilli, limonka z bazylią albo wiśnia z rokitnikiem... Popołudnie i wieczór spędziliśmy podziwiając panoramę stolicy Węgier najpierw z Baszty Rybackiej, a wieczorem ze Wzgórza Gellerta. Spacerowaliśmy po tarasach widokowych Baszty Rybackiej, wpisanych w 1987r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nocna panorama miasta ze Wzgórza Gellerta z Cytadelą była niezwykła: Dunaj ze wspaniale podświetlonymi mostami, Zamek Królewski, Budapest Eye, a w oddali budynek Parlamentu. W ostatni dzień wycieczki cześć grupy wybrała się na baseny na Wyspie św. Małgorzaty, a reszta klasy spędziła czas na rowerkach wodnych w Parku Millenium. W czasie wycieczki poruszaliśmy się komunikacją miejską (druga najstarsza linia metra w Europie, tramwaje, trolejbusy). Logistyką zajmował się ks. K. Żyła, a w rolę profesjonalnych przewodników wcielili się nasi uczniowie. Podczas tych trzech dni poznaliśmy kulturę węgierską poprzez tradycyjne potrawy i zabytki, przeżyliśmy wspaniałą przygodę.