Zakończenie roku szkolnego klas III

Piątek rozpoczynający ostatni weekend kwietnia był zawsze dniem niezwykle uroczystym w bogatej tradycji II Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu. To właśnie tego dnia uczniowie klas III odbierali z rąk Dyrektora i Wychowawców świadectwa ukończenia szkoły, dyplomy, wyróżnienia i nagrody. Piękny gmach naszej szkoły rozbrzmiewał wtedy zawsze śmiechem szczęśliwych absolwentów, radosną muzyką i piosenkami, którymi młodsza społeczność żegnała swoich starszych kolegów. Tak było zawsze - uroczyście, podniośle, radośnie, choć też w niejednym oku zakręciła się łza wzruszenia . I tak miało być również w tym roku.
Ale życie napisało niestety inny scenariusz.
Z powodu pandemii cała społeczność II LO zmuszona była zostać w domu. I tylko nowoczesnej technologii zawdzięczamy, że mogliśmy w tej uroczystej chwili zakończenia roku szkolnego spojrzeć na nasze wzruszone twarze . O godz. 10 i 10.30 (ze względów technicznych absolwenci uczestniczący w wirtualnym spotkaniu z Dyrekcją i Wychowawcami zostali podzieleni na dwie grupy) byli już uczniowie mogli wysłuchać słów wzruszonego dyrektora II LO p. Mariusza Zamirskiego i jego zastępcy p. Agaty Trzpis. Głos zabrali również wychowawcy klas, którzy krótko podsumowali miniony czas nauki w II LO, wspomnieli o sukcesach swoich podopiecznych i pogratulowali wyróżnionym. Znamienne były słowa P. Mariusza Zamirskiego, który zauważył, że "właśnie tworzymy historię". Istotnie – w ponad 110 letniej tradycji II Liceum
Ogólnokształcącego w Przemyślu zakończenie roku klas III i pożegnanie Absolwentów w internetowej aplikacji zoom.us miało miejsce po raz pierwszy. Ze względów bezpieczeństwa tylko nieliczni zdecydowali się udać do szkoły, aby odebrać swoje świadectwo. A budynek II LO w Przemyślu przy ul. Glazera 44 był w tym uroczystym dniu pusty, cichy i smutny.

Pozostaje nam tylko żywić nadzieję, że na krótko.

Elżbieta Malczyńska
Wychowawca klasy IIIB