II Liceum Ogólnokształcące

im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu

„PRZEMYŚLne PODRÓŻE” – II Edycja Festiwalu Slajdów Podróżniczych na Ekranie Kinowym w Przemyślu

Po raz drugi do przemyskiego Centrum Kulturalnego zawitają podróżnicy, by przy zdjęciach i filmach na wielkim ekranie kinowym oraz etnicznej muzyce opowiadać o podróżach po świecie. W tym roku dotrzemy nie tylko na dalekie kontynenty, ale udamy się też w morskie głębiny i na wędrówkę wśród gwiazd.

Sukces ubiegłorocznego festiwalu „PRZEMYŚLne PODRÓŻE” sprawił, że w tym roku ponownie w Przemyślu zobaczymy znanych podróżników, którzy zaprezentują nam fotograficzny dorobek z wyjazdów w najciekawsze zakątki świata. Poza odwiedzeniem tak egzotycznych krajów jak Indie czy Madagaskar, niedostępnych gór Ameryki Północnej , pokażemy, że wspaniałe podróże można odbywać także bardzo blisko, tuż poza granicami naszego miasta i kraju.

- Z prawdziwą radością organizuję festiwal slajdów podróżniczych w Przemyślu, wykorzystując doświadczenie zdobytych przy realizacji podobnych imprez w Warszawie, Gdyni czy Szczyrku. Nasi podróżnicy to świetni fotografowie, przyrodnicy, często piloci egzotycznych wycieczek do dalekich krajów, którzy chętnie podzielą się z widzami swoim podróżniczym doświadczeniem i być może ułatwią im podjęcie decyzji o realizacji wyjazdowych planów. Już rok temu wielu mieszkańców Przemyśla przekonało się, że swoje marzenia można spełniać. Mam nadzieję, że kolejne edycje festiwalu będą o tym przekonywać jeszcze więcej widzów, a w przyszłości – kto wie, może doczekamy się kolejnych prelegentów z Przemyśla.

Pokazy slajdów to naturalna lekcja geografii i przyrody, szansa na poszerzenie horyzontów, poznanie innych kultur i odkrycie nowych pasji, niekoniecznie związanych z podróżami czy fotografią. Dla nauczycieli to także możliwość uaktualnienia posiadanej wiedzy i jej konfrontacji ze stale zmieniającą się rzeczywistością. Nasi podróżnicy to świetni fotografowie, przyrodnicy, często piloci egzotycznych wycieczek do dalekich krajów, którzy chętnie podzielą się z widzami swoim podróżniczym doświadczeniem i być może ułatwią im rozwijanie własnych marzeń i dążenie do ich realizacji.

Podobnie jak w ubiegłym roku, Festiwal rozpocznie się od podróży niedalekiej, zaraz za granicę naszego kraju, w miejsca dobrze wszystkim znane, choćby z lekcji historii i obowiązkowych lektur szkolnych. Podczas kolejnych sobotnich pokazów zapoznamy się z niezwykłą kolorystyką Indii podczas uroczystości religijnych nad Gangesem oraz trudnym życiem zwierząt w górach Ameryki Północnej.

W niedzielę zobaczymy, jak można realizować swoje podwodne i astronomiczne pasje, a wieczór zakończymy stwierdzając, że pingwinów rzeczywiście nie ma na Madagaskarze, za to naprawdę można spotkać króla Juliana.

 - Znakomita jakość prezentowanych na kinowym ekranie fotografii oraz ciekawe opowieści podróżników to gwarancja udanego wieczoru. Mam nadzieję, że festiwal PRZEMYŚLne PODRÓŻE będzie atrakcją dla mieszkańców Przemyśla i dobrą okazją do odwiedzenia naszego miasta przez turystów z całego kraju, a nawet spoza Polski.

 Druga edycja festiwalu PRZEMYŚLne PODRÓŻE ma charakter transgraniczny. Wśród naszych gości będzie znakomity fotograf ze Słowacji – Pavol Ďuriš, a w przerwach między kolejnymi pokazami będzie można obejrzeć wystawę „Lwów na przedwojennej fotografii”, pochodzące z prywatnej kolekcji Aleksanda Korobova.

 Program festiwalu:

SOBOTA, 18 listopada 

godz. 14:00

Kresy Bliższe i Dalsze - Śladami Wołodyjowskiego, Kmicica, Sobieskiego i Radziwiłła - opowieść o fikcyjnych i prawdziwych bohaterach Rzeczpospolitej

Magdalena i Marek Osip-Pokrywka

 

godz. 16:00

Wielkie Święta nad Gangesem 

Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie

 

godz. 18.00

Tropem świstaka - cztery lata w górach Ameryki Północnej

Julia Witczuk i Stanisław Pagacz

 

NIEDZIELA, 19 listopada

 

godz. 14:00

Dziewczyna z Głębin

Magdalena Śliwka

 

godz. 16:00

Gwiezdne wyprawy po Mlecznej Drodze. Astronomiczna pasja i piękno nocnego krajobrazu. Terapeutyczna ciemność i wsparcie dla nieba.

Edyta Maria Wyban i Pavol Ďuriš

 

godz. 18.00

W poszukiwaniu Króla Juliana czyli rowerem po Madagaskarze

Grzegorz Baltazar Kajdrowicz

 

Zwiastun Festiwalu jest dostęny pod adresem:

wersja dłuższa | wersja krótsza | plakat festiwalowy (ok. 23Mb)

 

Więcej informacji wraz ze szczegółowym opisem autorów i pokazów znajduje się na stronie internetowej http://www.przemyslnepodroze.pl 

Bilety na pokazy można kupić w kasie kina lub przez internet

bilet na pojedynczy pokaz – 10 zł (ulgowy: 8 zł),

karnet na wszystkie pokazy – 40 zł.

Pokazy będzie można zobaczyć w Centrum Kulturalnym w Przemyślu przy ul. Konarskiego 9, w sali kinowej.