II Liceum Ogólnokształcące

im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu

Finał Konkursu „Są gdzieś okna które płoną cały czas”

13 czerwca w II LO odbyło się uroczyste podsumowanie Konkursu „Są gdzieś okna które płoną cały czas”. Pomysłodawcą konkursu, ogłoszonego jesienią 2017, rozstrzygniętego wiosną 2018 roku, był niepełnosprawny uczeń naszej szkoły, Krzysztof Gudzelak, którego w organizacji przedsięwzięcia wsparli pani Małgorzata Wilgucka oraz pan Rafał Paśko. Do jury Konkursu uczeń zaprosił także panią Ewę Pilip i ks. Krzysztofa Żyłę.
Konkurs, organizowany przez II LO, objęty został patronatem: Gazety Codziennej Nowiny, portalu nowiny24.pl, Stowarzyszenia Szkolne Marzenia, Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki Zamek oraz Życia Podkarpackiego. Konkurs adresowany był do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Przemyśla, miał charakter literacki a jego cel to uświadomienie uczestnikom wagi prawdziwej pomocy, pobudzenie empatii oraz podkreślenie ważności relacji międzyludzkich, wspierania osób potrzebujących, szczególnie w kontekście osób niepełnosprawnych. Uczestnicy mieli napisać pracę, której treść odpowiada tematowi konkursu.
Wiktoria Grzech, uczennica I LO w Przemyślu została laureatką I. miejsca, II. miejsce zdobył Michał Kawa, uczeń Zespołu Szkół Usługowo – Hotelarskich i Gastronomicznych w Przemyślu. Nagrody uczniom i podziękowania ich nauczycielom oraz koordynatorce konkursu wręczył wizytator Kuratorium Oświaty w Rzeszowie Oddział w Przemyślu, pan Tomasz Wyszatycki.

Uczestnicy spotkania podzielili się swoimi refleksjami na temat podejścia do ludzi niepełnosprawnych w przestrzeni publicznej i w naszej szkole. Krzysiek także zabrał głos, przygotowując na tę okoliczność krótkie przemówienie: „Finał konkursu jest okazją do podzielenia się radością, że w młodych ludziach występuje tak dużo pokładów empatii. Ja, dzięki tej szkole zrozumiałem, że mogę wszystko, właśnie dzięki życzliwości i empatii. Pamiętajmy, że ludzi dobrej woli jest więcej i mocno wierzę, że ten świat nie zginie dzięki nim.” Krzysiek już wcześniej skupił wokół siebie kolegów, z którymi się zaprzyjaźnił, m.in. Michała Mielnikiewicza, Wiktora Lecha czy Jakuba Daraża, ale wsparcie odnajduje także w klasie 2 b, której jest uczniem. Kolejną osobą dobrej woli okazała się uczennica klasy 1 e, Anita Mikołajewska, która wsparła organizatorów, przynosząc ciasto dla zaproszonych gości, za co bardzo dziękujemy !