II Liceum Ogólnokształcące

im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu

Finał ogólnopolskiego konkursu "Radość pisania"

Z przyjemnością informujemy, że aż troje uczniów II LO znalazło się w finale IV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego "Radość pisania" organizowanego przez Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny z Nazaretu w Krakowie. Mimo przygotowań do matury Alaksandra Urban i Mariola Martowicz z klasy 3 e (uczennice p. Małgorzaty Wilguckiej) oraz Przemysław Koniuszy z klasy 3 b (uczeń p. Barbary Skubisz) podjęli się interpretacji wybranego wiersza Anny Świrszczyńskiej, której w tym roku dedykowany jest Konkurs. Jej poezja zachwyca kobiecością, wdziękiem, celnością słowa. Poruszanie tych właśnie tematów: losu kobiety, w specyficzny, jej tylko właściwy sposób oraz wypracowanie charakterystycznego, oszczędnego (często wręcz skąpego w słowa) stylu – to najważniejsze osiągnięcia Świrszczyńskiej, dzięki którym Czesław Miłosz uznawał ją za jedną z najwybitniejszych i nowatorskich współczesnych poetek polskich. Jej wiersze pojawiaja się także w arkuszach maturalnych z języka polskiego.

Udział w konkursie brali uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całego kraju, wśród finalistów pojawią się, między innymi, uczniowie z Rzeszowa, Łodzi, Lublina, Elbląga a nawet z Gdańska.

Na razie znamy jedynie finalistów, lista laureatów wraz z określeniem miejsc zostanie ogłoszona na Gali Finałowej Konkursu, która odbędzie się w poniedziałek, 2 czerwca 2014 r. o godz. 13.00 w auli liceum przy ul. Pędzichów 13 w Krakowie. Zapraszamy na relacje z tego wydarzenia na stronę naszej szkoły i na stronę krakowskiego liceum (www.kcecak.krakow.pl) oraz do Wikipedii, aby poznać biografię Anny Świrszczyńskiej.

Lista finalistów

Tagi: