Gala finałowa konkursu 2014 młodzi dla wolności

W poniedziałek, 23 czerwca, w Ogrodach Pałacu Prezydenckiego w Warszawie odbyło się uroczyste spotkanie "Młodzi dla Wolności" zorganizowane z okazji zakończenia roku szkolnego 2013/2014. Prezydent wspólnie z małżonką Anną spotkał się z uczniami i nauczycielami szkół zaangażowanych w obchody 25-lecia przemian 1989 r. W spotkaniu wzięli też udział Szef BBN Stanisław Koziej, minister w KPRP Irena Wóycicka i doradca Jan Lityński. Jedno z wyróżnień przypadło w udziale II LO w kategorii indywidualnej - esej o wolności.

"Wszyscy czujemy, że wolność się kocha, bo jest ona czymś niesłychanie cennym" - mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas spotkania w Warszawie. Prezydent wręczył wyróżnienia szkołom, które wzięły udział w konkursie "Młodzi dla Wolności "Wolność w sposób naturalny kochamy jako przeżycie piękne, pozytywne, które jest nam wszystkim bardzo potrzebne. Wszyscy czujemy, że wolność się kocha, że wolności się pragnie, że wolność jest czymś niesłychanie cennym, niesłychanie pięknym, jakoś uskrzydlającym ludzi." - powiedział Bronisław Komorowski. Prezydent zwrócił uwagę, że wolność zasługuje także na to, by ją rozumieć. - "Żeby ją przeżywać rozumiejąc nie tylko jej znaczenie, jej wagę, ale również to, na czym polega nasz obowiązek wynikający z wolności" - mówił. Zauważył też, że konkurs "Młodzi dla Wolności" pozwalał młodzieży "łączyć ze sobą (...) radość wolności z kształtowaniem postaw odpowiedzialności za to jak ta wolność funkcjonuje dzisiaj i jak ją chcemy ukształtować na przyszłość".

"Chciałbym wam życzyć tego, abyście nie zrezygnowali z kochania wolności i nigdy nie wyrzekli się rozumienia i współodpowiedzialności za polską wolność." - mówił do uczniów Bronisław Komorowski.

Konkurs "Młodzi dla Wolności", który wspólnie zorganizowały Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ośrodek Rozwoju Edukacji i Kancelaria Prezydenta RP, miał być zachętą dla uczniów, nauczycieli i lokalnych społeczności z całej Polski do włączenia się w obywatelskie obchody Święta Wolności - 25. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r. Konkurs miał za zadanie przybliżyć uczniom historię najnowszą - wiedzę o czasie przełomu i ostatnim 25-leciu. Polegał na przygotowaniu projektu edukacyjnego i dokumentowaniu jego realizacji na autorskim blogu lub na stworzeniu indywidualnego projektu plakatu, eseju albo scenariusza lekcji. Projekty konkursowe były realizowane do końca kwietnia, a całą akcję wspierały biblioteki pedagogiczne, które dokonywały oceny projektów zespołowych i prac indywidualnych.

Ciekawostki na stronach:

www.ore.edu.pl
www.prezydent.pl

Więcej informacji i zdjęć z wydarzenia na stronie Ośrodka Rozwoju Edukacji:
www.ore.edu.pl

Tagi: