II Liceum Ogólnokształcące

im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu

Gala finałowa konkursu JESTEM SZEFOWĄ

W dniach od 12 - 13 września w Warszawie miała miejsce gala finałowa ogólnopolskiego konkursu Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania i Ministerstwa Edukacji Narodowej Jestem szefową. Kapituła Konkursu zaprosiła do pracy w tym roku uczennice II LO, laureatki dwu poprzednich edycji, które brały także udział w gali finałowej. 

Relację z gali znajdziecie na stronie rownetraktowanie.gov.pl. 

"Marzenia są motorem w życiu, który może zaprowadzić w bardzo odległe zakątki. Są początkiem wszystkiego. (...) Teraz jest w Polsce bardzo sprzyjający czas, aby realizować marzenia. Badania pokazują, że 66 proc. polskich nastolatek chce wykonywać prestiżowe zawody. Kobiety chcą sięgać po więcej, niczego przy tym nie tracąc - chcą mieć pracęi rodzinę. Jestem przekonana, że nasze laureatki osiągną sukces właśnie dlatego, że mają marzenia" - mówiła pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz. 

Minister edukacji narodowej, Krystyna Szumilas dodała, że aby osiągnąć wymarzone cele, oprócz marzeń i determinacji potrzebne jest również wsparcie ludzi w najbliższym otoczeniu, np. rodziców i nauczycieli. "Tu na sali są liderki. Dziś są liderkami w konkursie, jutro w życiu publicznym - w polityce, biznesie, w swoich lokalnych społecznościach" - mówiła. 

Wiceminister pracy i polityki społecznej Jarosław Duda podkreślił, że Polska potrzebuje takich kobiet. "Potrzebujemy zmiany ról, wspólnie będziemy zmieniać przyszłość" - przekonywał, życząc laureatkom konkursu zrealizowania planów. 

Konkurs "Jestem szefową" ma na celu wzmacnianie postaw przywódczych dziewcząt oraz promowanie pozytywnego wizerunku kobiet-liderek w Polsce. Zadaniem uczestniczek konkursu - uczennic klas I i II szkół ponadgimnazjalnych było wyobrazić sobie siebie w roli szefowej i opisać, jaką mają wizję, co chcą osiągnąć, czy to, że są kobietami ma wpływ na sprawowanie władzy. Kapituła konkursu, w skład której wchodzą liderzy i liderki życia politycznego, biznesu i mediów wybrali finałową 20. osób, które, ich zdaniem, mają największy potencjał przywódczy i wybrało z ich grona trzy laureatki. Na tegoroczną 3. już edycję konkursu napłynęło ponad 360 prac z całej Polski, prawie 100 więcej niż w roku ubiegłym i ok. 200 więcej niż w pierwszej edycji konkursu. Zwiększył się również skład Kapituły konkursu, która obecnie liczy 38 osób. W składzie Kapituły zasiadła Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, a partnerem konkursu jest Urząd m.st. Warszawy. W Pałacu Ślubów finalistki konkursu spotkały się 13 września z Hanną Gronkiewicz-Waltz, która podzieliła się z nimi swoimi doświadczeniami w zarządzaniu dużym miastem oraz w pełnieniu wysokich funkcji publicznych. Więcej informacji o tym spotkaniu na stroniewww.um.warszawa.pl

Finalistki konkursu podczas dwudniowego pobytu w Warszawie spotykały się także z liderkami polityki, biznesu i świata mediów oraz uczestniczyły w specjalnie przygotowanym dla nich programie rozwojowym zawierającym takie elementy jak warsztaty, szkolenia, wizyty studyjne oraz mentoring. Uczennice szkoliły się w Firmie Procter/ Gamble, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i TVN, a nauczyciele i rodzice w sali posiedzeń rządu ( z wiceministrem edukacji narodowej) oraz w firmie Microsoft, gdzie wysłuchali prelekcji o zagrożeniach internetowych i spotkali się z super - nianią, Dorotą Zawadzką. 

Co stało się już poniekąd tradycją, 13 września ambasador USA w Polsce, Lee A. Feinstein, wydał przyjęcie w rezydencji z okazji IV Kongresu Kobiet, który w tym roku obraduje pod hasłem "Aktywność, przedsiębiorczość, niezależność". Kongres Kobiet stanowi główne forum debat w Polsce nad umacnianiem roli i znaczenia kobiet. Na ten temat można poczytać na stronie www.kongreskobiet.pl 

W czasie przyjęcia ambasador Feinstein powiedział m.in.: "W ostatnich latach kobiety na całym świecie zanotowały ogromne osiągnięcia w zakresie praw politycznych i ekonomicznych. Powinniśmy być z tego dumni, ale nie wolno nam spocząć na laurach. Jak podkreśliła sekretarz Clinton na ubiegłorocznym szczycie "Kobiety i Gospodarka": "Postęp nie jest dowodem sukcesu". Jestem jednak przekonany, że dziś możemy mówić o postępie i sukcesie. To właśnie panie stanowią inspirację". Lista gości specjalnych na przyjęciu obejmowała: 

- grupę 15 liderek biznesu z Ukrainy, Białorusi, Mołdawii i Gruzji, 
- delegację kobiet z Afganistanu, których pobyt w Polsce finansuje ambasada USA, 
- finalistki konkursu "Jestem Szefową", w tym także uczennice II LO - Sylwię Kubicką i Emilię Wilgucką. O przyjęciu w rezydencji ambasadora na stronie polish.poland.usembassy.gov.pl.