II Liceum Ogólnokształcące

im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu

II LO w finale Ogólnopolskiego Konkursu "BĄDŹMY aktywni RAZEM!"

Znamy już finalistów konkursu "BĄDŹMY aktywni RAZEM!", zorganizowanego przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Są to Aleksandra Skowronek i Emilia Wilgucka z klasy 3 f.

Konkurs jest związany z tematem przewodnim trwającego Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej 2012. Jego głównym założeniem jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na wkład, jaki do społeczeństwa wnoszą seniorzy.

Bez względu na wiek, osoby starsze mogą odgrywać ważną rolę w społeczeństwie i cieszyć się życiem. Trzeba jednak wskazywać, jak najlepiej wykorzystać ich potencjał. Europejski Rok 2012 to znakomita okazja do wzmacniania solidarności międzypokoleniowej, do pokazania, jak ogromne znaczenie społeczne mają wiedza i doświadczenie przekazywane dzieciom i młodzieży przez seniorów. To także główny cel konkursu organizowanego przez Przedstawicielstwo KE w Polsce - zwrócenie uwagi uczniów na wkład, jaki do społeczeństwa wnoszą osoby starsze. Co mogą przekazać starsi młodym, ale także młodzi starszym? 

Konkurs miał zachęcić młodzież do podejmowania konkretnych działań z myślą o aktywności osób starszych i budowaniu solidarności międzypokoleniowej. Jak namówić seniorów do włączenia się w życie swojego osiedla, miasteczka, gminy? Jak zainteresować ich tym, w co angażują się dziś młodzi ludzie? 

W każdej kategorii wiekowej jury wybrało sześciu finalistów, a następnie z tego grona wyłoni po trzech laureatów konkursu. Nadesłane prace oceniło jury w składzie: Bartosz Zadura - Specjalista ds. mediów, Wydział Prasowy, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Ewa Modzelewska - Koordynatorka projektu, Wydział Informacji i Komunikacji Społecznej, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Stefania Wilkiel - Radca Ministra, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Tomasz Bratek - Dyrektor, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Agnieszka Brzezińska - Kierownik ds. organizacyjnych, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Sylwia Żmijewska-Kwiręg, Koordynatorka programów obywatelskich, Centrum Edukacji Obywatelskiej.

O tym, kto zdobędzie główną nagrodę, uczestnicy dowiedzą się podczas uroczystej ceremonii rozdania nagród w Warszawie, 6 grudnia 2012 r. w siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.