II Liceum Ogólnokształcące

im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu

II. Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Austriackiej "Am Anfang war die Poesie" ("Na początku była poezja")

Konkurs odbył się 4 kwietnia 2014 r. w budynku II LO w Przemyślu. Konkurs jest wspólną inicjatywą Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego o. Przemyśl oraz Biblioteki Austriackiej w Przemyślu. Nagrody dla laureatów konkursu ufundowało Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Instytut Goethego w Krakowie oraz PSNJN o. Przemyśl. Poczynania uczestników konkursu obserwowała p. Iwona Liweń- pracownik Wydziału Kultury UM w Przemyślu oraz p. Dyrektor II LO - Artur Pich.

Idea konkursu idealnie wpisuje się w tematykę projektu Readway, w którym nasza szkoła współuczestniczy. Jest to projekt Comeniusa z krajem związkowym Styria w Austrii mający na celu poszukiwanie atrakcyjnych i skutecznych sposobów rozwijania zainteresowań czytelniczych.

Konkurs przeznaczony jest dla szkół podstawowych (kl. 4-6), gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Do konkursu zgłosiło się łącznie 35 uczestników ze szkół z Przemyśla, Jarosławia, Dynowa, Palikówki, Husowa, Skołoszowa, Ostrowa k. Radymna, a nawet z Rzeszowa.

Celem konkursu jest propagowanie nauki języka niemieckiego wśród uczniów na wszystkich etapach edukacyjnych oraz wzbudzanie zainteresowania poezją niemieckojęzyczną, do której uczniowie mają łatwy dostęp dzięki istnieniu w naszym mieście Biblioteki Austriackiej.

Uczestnicy konkursu z ogromnym zaangażowaniem recytowali wybrane przez siebie wiersze austriackich autorów. Jury konkursu w składzie p. Aleksandra Kubicka, p. Agnieszka Dubrawska i p. Tadeusz Krotysz zwracało szczególną uwagę nie tylko na poprawną wymowę w języku niemieckim, ale także na interpretację recytowanych wierszy.

Nasza szkołę reprezentowały: Kamila Hamryszczak z kl. 1f, Klaudia Śnieżek z kl. 2f oraz Kornelia Kurasz z kl. 2e.

Oto lista laureatów konkursu:

SZKOŁY PODSTAWOWE:

1. miejsce: Patrycja Kozioł ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Przemyślu
2. miejsce: Natalia Bochenek ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Rzeszowie
3. miejsce: Julia Mazurek z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu
Wyróżnienie: Karolina Kopciuch ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Przemyślu

SZKOŁY GIMNAZJALNE:

1. miejsce: Karina Tanoyan z Gimnazjum nr 1 w Przemyślu
2. miejsce: Jakub Dobosiewicz z Gimnazjum Morawa w Przemyślu
3. miejsce: Maria Makarska z Gimnazjum w Palikówce
Wyróżnienie: Magdalena Wilk z Gimnazjum nr 5 Przemyślu

SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE:

1. miejsce: Damian Bachurski z LO w Dynowie
2. miejsce: Gabriela Bury z I LO w Jarosławiu 3. miejsce: Anna Bajrak z I LO w Jarosławiu Wyróżnienie: Kornelia Kurasz z II LO w Przemyślu

Gratulujemy wszystkim laureatom i wyróżnionym w konkursie.
Serdecznie dziękujemy zaangażowanym uczniom kl. 1f, 2c i 3f za pomoc przy organizacji konkursu.

M. Gonet, A. Siuta