16.04 w II LO odbyła się lekcja przypominająca 25. rocznicę odzyskania niepodległości w 1989 roku, po raz drugi w polskiej historii XX wieku. Temat zajęć to: Bądź wierny Idź. Kolumbowie II poł. XX wieku. Porozmawiajmy o wolności. W lekcji, prowadzonej przez panią Małgorzatę Wilgucką, połączonej z prezentacją multimedialną i zróżnicowanymi formami prowadzenia zajęć, wzięli udział uczniowie klasy 1 e i zaproszeni goście, nauczyciele: pani Bożena Franke, pani Ewa Wójcik, ks. Konrad Dyrda, pani Małgorzata Pięta, pani Bożena Bobrowicz oraz absolwentka II LO, studentka polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, Kamila Piwko. Każdy z uczestników, także nauczyciele, brali udział w lekcji, czytając przygotowane wcześniej teksty.
Zajęcia stały się okazją do przypomnienia najważniejszych zjawisk w historii, codziennym życiu, literaturze i sztuce między rokiem 1945 a 1989 i krótko po nim. Główny temat - wolność - pojawiał się w kontekście czasów stalinowskich, ludzi, którzy za wolność poświęcili życie, kultowych pieśni opozycji czasów PRL - u, najważniejszych utworów literackich tamtych lat, a także w kontekście czasów przełomu, z jego charakterystycznymi zjawiskami - Pomarańczową Alternatywą i poezją "bruLionu".
Charakter zajęć podkreślał biało - czerwony (i pomarańczowy!) wystrój sali oraz takiż strój uczestników lekcji. Nastrój lekcji udzielił się zarówno młodzieży, która śpiewała słynne Mury Jacka Kaczmarskiego, jak i nauczycielom, którym niekiedy trudno było zapanować nad wzruszeniem. Bezcenną lekcją dla młodzieży okazała się dyskusja, którą rozpoczęli nauczyciele, dzieląc się swoimi wspomnieniami i refleksjami na temat wolności. Otrzymali za nie od uczniów gromkie brawa, potwierdzające, że międzypokoleniowa wymiana doświadczeń jest możliwa i pożądana. Także uczniowie wypowiadali pogłębione i bardzo dojrzałe spostrzeżenia związane przecież z ich rówieśnikami, którzy nie zdążyli wejść w dorosłość - Romkiem Strzałkowskim czy Grzegorzem Przemykiem.
Lekcja zakończyła się odczytaniem fragmentów Preambuły Konstytucji z 1997 roku oraz odśpiewaniem hymnu narodowego. Już w nastroju mniej podniosłym uczestnicy posłuchali współczesnej młodzieżowej piosenki Szukając szczęścia duetu Mesajah - Kamil Bednarek. To radosny, współczesny dekalog młodych ludzi, cieszących się wolnością i przyjaźnią.
Podziękowania dla klasy 1 e za zaangażowanie, dla pana Daniela Puchalskiego za udostępnienie sali, dla Gabrysi Ściery, Patryka Sztaby i Michała Zająca z klasy 3 e za ogromną pomoc techniczną, Gościom za udział oraz wszystkim za miłe słowa pod adresem autorki.
Scenariusz lekcji wraz z materiałami pomocniczymi do lekcji, oraz esej konkursowy znajdują się w załącznikach do tej informacji.