II Liceum Ogólnokształcące

im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu

II LO z wizytą w partnerskiej szkole w Paderborn

 Unser Kunstprojekt

W dniach 7.09.- 16.09.2015r 30 uczniów naszej szkoły pod opieką nauczycieli – p. Agnieszki Siuty, p. Jacka Galantego i p. Tomasza Skowronka udało się z wizytą partnerską do Gimnazjum Goerdelera w Paderborn. To już 23 rok współpracy i przyjaźni między obiema szkołami. Sponsorem głównym wyjazdu naszych uczniów do Paderborn jest Polsko –Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Tegoroczna wymiana szkolna wyróżniała się jak zwykle bogatym programem przygotowanym dla uczestników wymiany, m.in. wizytą w Zagłębiu Rury w byłej kopalni węgla kamiennego w Essen oraz zwiedzaniem gazometru w Oberhausen z bardzo interesującą wystawą obrazów największych światowych twórców ( „Der schöne Schein /”Piękna iluzja”) i imponującą instalacją świetlną. Tradycyjnie młodzież II LO przyjęta została w ratuszu miasta Paderborn przez pana wiceburmistrza  M. Pantke. Oto link z artykułem o naszej wymianie i spotkaniu z wiceburmistrzem, który ukazał się na stronie miasta Paderborn:

https://www.paderborn.de/stadt/news/verwaltung.php?showpm=true&pmurl=http://www.paderborn.de/applications/newsdesk/publications/Stadt_Paderborn/109010100000146369.php

Licealiści z pomocą niemieckich  przyjaciół i z użyciem GPSów poznali nieco historię miasta, liczne zabytki i ciekawe miejsca. Naturalnie polscy i niemieccy uczniowie pracowali wspólnie nad projektem. Tym razem były to dwa projekty . Pierwszy projekt to stworzony pod okiem p. Ulli Mersch, miejscowej artystki kolaż ilustrujący trwającą od ponad 20 lat wymianę szkolną między obiema szkołami . Drugi projekt to teatr cieni, którym grupa uczniów Morawy zachwyciła pozostałych uczestników przedstawiając  wiersz J. Tuwima „Rzepka”.

Podobnie jak przed dwoma laty niemieccy uczniowie serwowali w szkolnej kafejce samodzielnie przygotowane gofry. Nie zabrakło także oczywiście ruchu na świeżym powietrzu. Przy pięknej piątkowej pogodzie wspinaliśmy się na Externsteine i  w grupach rozwiązywaliśmy zadania o tematyce przyrodniczej spacerując ścieżką zdrowia. W poniedziałkowe przedpołudnie chętni uczniowie mieli okazję sprawdzić  swoje umiejętności  w parku linowym ( Kletterpark). Na zakończenie naszej wizyty w Gimnazjum Goerdelera grupa naszych uczniów przygotowała i zaprezentowała podczas wieczoru pożegnalnego krótką prezentację będącą podsumowaniem naszej wymiany ( „Der Schüleraustausch 2015 mit unseren Augen”).  Oto ona:

https://deutschteam.wordpress.com/2015/10/03/unser-schulaustausch-mit-dem-goerdeler-gymnasium-in-paderborn/

W drodze do Paderborn polska grupa zatrzymała się też na krótko w Erfurcie , gdzie zwiedziliśmy m.in. katedrę i kościół św. Seweryna oraz most Kramarzy ( Krämerbrücke), nietypowy most, dwustronnie zabudowany domami z muru pruskiego. W drodze powrotnej zaplanowane zostało zwiedzanie manufaktury porcelany w Miśni.

Wyjazd z pewnością zaowocował niezapomnianymi przeżyciami  oraz nowymi polsko-niemieckimi przyjaźniami.

Ogromne podziękowania należą się pani  Petrze Masukowitz- nauczycielce Gimnazjum Goerdelera, która od wielu lat koordynuje wymianę ze strony niemieckiej, p. dyr. gimnazjum Heldze Lazar, wszystkim zaangażowanym nauczycielom i rodzinom goszczącym naszych uczniów.

A już za rok we wrześniu gimnazjaliści z Paderborn odwiedzą naszą Morawę.

Pełna galeria zdjęć: