W ramach projektu "Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów" grupa młodzieży z Izraela, uczniów technikum Ort Gevatayim nieopodal Tel Avivu, wraz z opiekunami ponownie odwiedziła 5 października 2012 roku II Liceum Ogólnokształcące im. prof. K. Morawskiego w Przemyślu.
Goście przyjechali do naszego liceum około godziny 10, gdzie zostali powitani przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego oraz dyrektora pana Artura Picha. Wizyta zaczęła się od krótkiego przywitania przez dyrektorów obu szkół, po czym nastąpiła część artystyczna. Uczniowie liceum przygotowali nostalgiczną, emocjonalną piosenkę w języku hebrajskim "Jerozolima miasto ze złota" , w porywający sposób zaśpiewaną przez Karolinę Obuch i Jagodę Kalicką. Wyraźnie wzruszeni gości zgotowali śpiewającym uczennicom owację na stojąco.
Zespół rockowy naszej szkoły zagrał kilka coverów, między innymi "Another Brick in the Wall" zespołu Pink Floyd. W tym momencie okazało się , że muzyka i młodość nie znają granic, koncert przerodził się w spontaniczny taniec, który na dobre zintegrował gości i gospodarzy.
Następnym punktem programu był taniec "Hava Nagila" rozpoczęty przez młodzież polską; młodzi Żydzi przyłączyli się w jego trakcie. Nasi izraelscy goście włączając się w atmosferę ogólnej zabawy gremialnie odśpiewali po polsku "Sto lat".
Potem był krótki mecz koszykówki, po zaciętym walce zwyciężyli uczniowie naszej szkoły.
Dalej już tylko szybkie zwiedzanie szkoły oraz wymiana przygotowanych prezentów i uczniowie zostali przewiezieni autokarami na cmentarz żydowski przy ulicy Słowackiego. Tam na miejscu zbiorowej mogiły ofiar Holokaustu Żydzi odmówili Kadisz- modlitwę za zmarłych. Następnie trzy dziewczyny odśpiewały piękną hebrajską pieśń o tym , że każdy człowiek jest pojedynczym ściegiem w hafcie świata i kiedy zabraknie choć jednego człowieka traci cały świat.
Niestety, tym razem, bardzo ograniczony czas wizyty pozwolił jedynie na krótki spacer po mieście, jednak widoczne przy pożegnaniu łzy wzruszenia i czułe uściski, pozwoliły uwierzyć, że nawet tak krótka wizyta stanie się początkiem niejednej znajomości, kontynuowanej oczywiści na Facebooku :)
Projekt "Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów" od kilku lat realizowany jest przez Ministerstwo Edukacji Narodowej; Ministerstwo Edukacji, Kultury i Sportu Izraela; Instytut Yad Vashem i Instytut Polski w Tel Avivie. Radość, jaką uczniom naszej szkoły dają spotkania z młodzieżą z Izraela rodzi nadzieję, ze wizyty żydowskich kolegów wpiszą się na stałe w kalendarz imprez II Liceum. Nic bowiem bardziej nie przełamuje stereotypów i uprzedzeń, jak spontaniczne spotkanie młodości, która, jak się jeszcze raz okazało, pod każdą szerokością geograficzną jest bardzo podobna.
Bożena Bobrowicz