II Liceum Ogólnokształcące

im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu

Rajd szlakiem Jana Pawła II do Kalwarii Pacławskiej

Ze względu na złe warunki atmosferyczne, planowany na 1 czerwca, rajd szlakiem Jana Pawła II do Kalwarii Pacławskiej odbył się dopiero w czwartek - 8 czerwca 2006 r.

O godz. 8.00 nastąpiło oficjalne otwarcie imprezy na przemyskim Rynku. Rozpoczęto od wspólnej modlitwy o sprzyjającą pogodę oraz szczęśliwe i owocne wędrowanie. Następnie podano uczestnikom ważne informacje organizacyjne. Po kilku pamiątkowych zdjęciach, grupa sprawnie udała się na szlak, aby wkrótce przemienić się w kolorowego węża, prześlizgującego się przez las. Na trasie była okazja do rozmów, wymiany poglądów, dzielenia się doświadczeniami, bliższego poznania się, a niektórzy nawet śpiewali. Po kilku godzinach przebijania się przez las, a czasami mokradła, urozmaiconego krótkimi postojami, grupa wyszła na piękną polanę. Wówczas na horyzoncie, jak w bajce, za górami, za lasami, ukazały się wieże sanktuarium - cel pielgrzymowania. Do Kalwarii Pacławskiej grupa przybyła zgodnie z planem o godz. 15.00. Po Mszy św. i indywidualnej modlitwie przed cudownym obrazem Matki Bożej, przyszła pora na zasłużony odpoczynek przy ognisku. Zmęczeni, ale ubogaceni i szczęśliwi, wróciliśmy autokarami o godz. 18.00 do Przemyśla.

Drugi, szkolny rajd szlakiem Jana Pawła II do Kalwarii Pacławskiej można uznać za bardzo udany. Po pierwsze: udała się pogoda. Wbrew obawom od samego rana wędrowcom towarzyszyło złociste, czerwcowe słońce. Dzięki temu wszyscy wrócili z zarumienionymi twarzami, a niektórzy nawet z dość ładną opalenizną. Po drugie: dopisała frekwencja.

Udział w imprezie zadeklarowało 152 osoby. Z tego tylko kilkanaście nie stawiło się na szlaku. Po trzecie: obecność doświadczonego i wytrawnego przewodnika - Pana Profesora Janusza Bindugi - sprawiła, że podążanie po czasami trudnych odcinkach szlaku, przebiegało bez żadnych problemów. Po czwarte: rajd przyniósł liczne owoce. Przebywanie we wspólnocie nauczycieli i uczniów ponad 10 godzin, w różnych warunkach i okolicznościach, sprzyjało integracji środowiska szkolnego. Każdy z uczestników rajdu ponadto nazbierał do swojego "plecaka doznań" mnóstwo niezapomnianych, ubogacających go, osobistych doświadczeń. Nie można również zapomnieć o owocach duchowych. Wspólna modlitwa w sanktuarium kalwaryjskim oraz głęboka homilia, wygłoszona przez ks. Andrzeja Polichta podczas Eucharystii przed cudownym obrazem, przyczyniły się do wzrostu duchowego pątników.

Z pewnością każdy z uczestników szkolnego rajdu szlakiem Jana Pawła II do Kalwarii Pacławskiej wrócił bardzo ubogacony o osobiste przeżycia i doświadczenia. Z tego względu warto w przyszłości kontynuować to dzieło.

ks. Mieczysław Federkiewicz
Tagi: