II Liceum Ogólnokształcące

im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu

Wycieczka klasy 1d do Warszawy

W dniach 26.-29.05.2015r. uczniowie klasy ID uczestniczyli w wycieczce szkolnej, której celem było zwiedzenie najważniejszych zabytków i muzeów Warszawy, udział w imprezach kulturalnych, lepsze poznanie się oraz odpoczynek po całorocznej pracy. Opiekę nad młodzieżą sprawowały panie prof.Jolanta Saj i prof.Ewa Godzień.

Stolica przywitała nas chłodno, ale zaraz wypogodziło się i słońce towarzyszyło nam do końca pobytu, mile zaskoczył nas nowoczesny wygląd miasta, kolorowe klomby i piękne skwery zieleni. Zwiedzanie zaczęliśmy od zbiorów Muzeum Narodowego, podziwiając dzieła największych naszych malarzy.  Drugie przedpołudnie spędziliśmy spacerując po Starówce wśród kibiców Sevilli i Dniepropietrowska rozgrywających właśnie w tym dniu na Stadionie Narodowym mecz Ligi Europy, a następnie przeszliśmy Krakowskim Przedmieściem, gdzie przed Pałacem Prezydenckim spotkaliśmy wychodzącą z niego panią poseł Beatę Szydło.

W parku oglądaliśmy pokaz fontann wodnych, nie obyło się też bez wędrówki po Złotych Tarasach. Podczas wycieczki udało nam się zwiedzić najważniejsze zabytki architektury sakralnej Warszawy, a mianowicie: Katedrę Wojska Polskiego, Kościół Św. Krzyża, Kościół Św. Stanisława Kostki na Żoliborzu wraz z Muzeum bł. Ks. Jerzego Popiełuszki oraz Kościół Św. Anny, w którym wysłuchaliśmy koncertu organowego. Wizyta w Muzeum Niepodległości Pawiak oraz w Muzeum Powstania Warszawskiego wywarły na wszystkich ogromne wrażenie. Z przyjemnością, dumą i satysfakcją mogliśmy następnie podziwiać z tarasu widokowego Pałacu Kultury panoramę odbudowanej z gruzów stolicy. Jedno ze słonecznych przedpołudni spędziliśmy w ogrodach rezydencji królewskiej, a potem zwiedziliśmy Muzeum Pałac w Wilanowie.

Dreszczyk emocji towarzyszył wszystkim odwiedzającym Dom Strachów, ten punkt programu podobał nam się najbardziej. W ostatnim dniu przejechaliśmy się najnowszą linią warszawskiego metra. Wysiedliśmy na stacji Centrum Nauki Kopernik, a stamtąd było już kilka kroków do CNK, gdzie każdy mógł znaleźć coś ciekawego i praktycznie zgłębić tajniki wiedzy z różnych dziedzin nauki. W pobliżu CNK podziwialiśmy na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej taras widokowy wraz z ogrodami.             

W drodze powrotnej odwiedziliśmy jeszcze Muzeum Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Bardzo pozytywnie zaskoczył nas nowoczesny sposób prezentacji eksponatów zgromadzonych w dworku i plenerze. Wycieczka pozwoliła nam zwiedzić Warszawę, lepiej poznać naszą historię i pozostawiła miłe wspomnienia.