II Liceum Ogólnokształcące

im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu

Wycieczka klasy 2a na Jurę Krakowsko-Częstochowską

opiekunowie: wychowawca klasy pani prof. Aleksandra Dombrowska
pan prof. Jacek Galanty i pani pedagog Grażyna Sadowska

W dniach 3-6 czerwca uczestniczyliśmy w (bardzo długo wyczekiwanej przez nas) wycieczce szkolnej. Choć pogoda nie dopisała, bo przez cztery dni bez przerwy padał deszcz, żadne z nas ani przez chwilę się nie nudziło! Miło spędzaliśmy czas w ośrodku, uprawiając sport lub organizując dyskoteki, dużo zwiedzaliśmy - Kraków i Jura Krakowsko-Częstochowska, to miejsca pełne ciekawych zakątków i atrakcji!

Pierwszego dnia wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy krakowski Kazimierz, żydowską dzielnicę dawnej stolicy Polski. Zobaczyliśmy wnętrza synagog i żydowskie cmentarze oraz poznaliśmy mnóstwo ciekawostek dotyczących tej urokliwej części miasta.

We wtorek, drugiego dnia wycieczki, wędrowaliśmy po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Byliśmy na ruinach zamku Ogrodzieniec (gdzie poznaliśmy m.in. tajemnice zawodu kata oraz historie i funkcje zamku w poszczególnych momentach historii), ogladaliśmy zamek Bobolice (w którym podobno straszą duchy - pary kochanków - brata króla Bobola, Mira, który został zamordowany, branki króla, która została uwięziona w zamkowej wieży - oraz samego króla, który najpierw pozbawił życia swego brata i swą żonę, a potem sam popełnił samobójstwo), a później, ci najodważniejsi (!) zeszli do jaskini, gdzie panowała temperatura około 7 stopni Celsjusza!

Następnego dnia, ze względu na złą pogodę musieliśmy zrezygnować z wizyty w parku linowym, zamiast tego pojechaliśmy do Dąbrowy Górniczej do kina i galerii handlowej. Wieczorem zorganizowaliśmy grilla oraz graliśmy w piłkę nożną na boisku przy ośrodku.

Ostatniego dnia po śniadaniu wymeldowaliśmy się z pensjonatu i ruszyliśmy do Przemyśla. Po drodze, podczas przystanku w Chorzowie, braliśmy udział w sesji popularno-naukowej w chorzowskim Planetarium, gdzie dowiedzieliśmy wiele ciekawych rzeczy o położeniu gwiazd, gwiazdozbiorów i o budowie i położeniu planet Układu Słonecznego.

Dziękujemy naszej wychowawczyni za trud i pracę włożoną w zorganizowanie tego wyjazdu! Bawiliśmy się wspaniale!

Uczniowie klasy 2a