II Liceum Ogólnokształcące

im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu

Wycieczka szkolna klasy IIa nad morze 17-22 maja 2009 r.

Po wielu miesiącach przygotowań uczniowie klasy IIa wyruszyli na "podbój" Trójmiasta pod opieką wychowawczyni p. Aleksandry Dombrowskiej oraz p. Aleksandra Partyńskiego i p. Bogusławy Haśkiewicz. 17 maja o godzinie 1727 opuściliśmy nasz ukochany Przemyśl. Po 4 godzinach jazdy dotarliśmy do Krakowa, gdzie po przesiadce o godzinie 22.00 kolejnym pociągiem odbyliśmy nocną podróż do Gdańska. Następnie już autobusem dotarliśmy do naszej "bazy", która znajdowała się w Ośrodku Wypoczynkowym "Mierzeja" w Sztutowie nad Zatoką Gdańską. Zmęczeni trudami długiej podróży nie poddaliśmy się chęci wypoczynku i zauroczeni nową przygodą, niestrudzeni udaliśmy się nad morze, które znajdowało się w odległości 1,5 km od naszego ośrodka.

 

Wtorkowy ranek przywitał nas rześką pogodą, a przed nami była wielka wyprawa - zwiedzanie Fromborka, Katedry św. Mikołaja, Wieży Radziejowskiego i wielki hit - koncert organowy w katedrze! Nie zabrakło również seansu w planetarium, gdzie udaliśmy się pomni zasług naszego wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika.

 

W kolejnym dniu wycieczki pogoda nam sprzyjała, było słonecznie i dość ciepło. Dla nas czas II wojny światowej to odległa historia, a właśnie mieliśmy sobie o niej przypomnieć. Zwiedzanie obozu koncentracyjnego w Stutthofie to doskonała lekcja historii. Drewniane baraki, szubienica, komory gazowe, sale operacyjne i krematorium ukryte zostały głęboko w lesie...- przechodzeń niczego nie widzi jakby tam niczego nie było... A jednak wszechobecna cisza jak niemy krzyk tych, którzy w cierpieniach odeszli do lepszego świata skłoniła wszystkich do głębokiej zadumy i refleksji.

 

Czwartek - to dzień poświęcony na zwiedzanie Trójmiasta. Rozpoczęliśmy od gdyńskiego akwarium, gdzie podziwialiśmy podwodny świat mórz i oceanów. Spotkanie z bogactwem barw i form organizmów żyjących pod wodą było niezapomnianym przeżyciem. Niektóre okazy były dosłownie na wyciągnięcie ręki.
 

Wiele atrakcji przeżyliśmy na sopockim molo. Mieliśmy okazję zobaczyć pokazy akcji ratunkowej przeprowadzonej na morzu. W tym dniu zwiedziliśmy również miasto Gdańsk. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem pięknej zabudowy tego historycznego miasta. Neptun, Kościół Mariacki, Długi Targ, Droga Królewska, Ratusz, Długie Pobrzeże i urokliwe kamienice na zawsze pozostaną w naszej pamięci. Po dniu pełnym wrażeń powróciliśmy do naszej "bazy".
 

Późne popołudnia spędzaliśmy nad morzem, a wieczorem toczyły się długie rozmowy... Na długo zapamiętamy mecz piłki nożnej na plaży, podczas niezbyt sprzyjającej pogody, w którym dzielnie nas wspierał nasz nauczyciel wychowania fizycznego, p. A. Partyński. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również biegi nad morzem i po okolicznych lasach. O piątku niewiele można napisać. Po śniadaniu, zaopatrzeni w suchy prowiant na drogę wsiedliśmy do pociągu Ekspres Małopolska relacji Gdynia-Przemyśl. A potem tylko stuk-stuk, stuk-stuk... i o godzinie 21 - już Przemyśl!
 

Wycieczka była wspaniała. Serdecznie dziękujemy naszej wychowawczyni za trud włożony w zorganizowanie wycieczki, a opiekującym się nami profesorom składamy podziękowania za to, że byli wyrozumiali i troskliwi.

Z niecierpliwością czekamy na następną wycieczkę!
 

Uczniowie klasy IIa