Już 27 raz młodzież naszego liceum uczestniczyła w wymianie ze szkoła partnerską – Gimnazjum im. Goerdelera w Paderborn. To coroczne spotkanie młodzieży służy integracji między narodami, poznaniu realiów życia w obydwu krajach; ma wartość krajoznawczą i kulturową. Jest bezcenną okazją do doskonalenia płynności w komunikacji językowej ( język niemiecki i angielski), służy nawiązaniu przyjaźni, które niekiedy trwają przez lata.
9 września 2019 roku 22 osobowa grupa uczniów wraz z opiekunami wyruszyła do Paderborn. Na terenie Niemiec zatrzymaliśmy się na dłużej w Erfurcie - stolicy Turyngii . Spacer po mieście był okazją do zobaczenia zabytków miasta, zwłaszcza Mostu Kramarzy.
W późnych godzinach popołudniowych dotarliśmy do Paderborn, tam czekało nas serdeczne przywitanie przygotowane przez dyrektor szkoły panią Helgę Lazar; nauczycieli koordynatorów projektu panią Petrę Masukowitz i panią Gabriele Lambrechts oraz uczniów i ich rodziców.
Program pobytu był bardzo różnorodny i bogaty, sprzyjający integracji i wzajemnemu poznaniu. Byliśmy więc obecni w szkole, gdzie uczestniczyliśmy w lekcjach. Również tam pod okiem artysty malarza Hyazintha Pakulli zaplanowaliśmy i wspólnie zrealizowali projekt plastyczny, którego duch wyrażał radość i satysfakcję z naszych spotkań, naszego partnerstwa i przyjaźni polsko-niemieckiej.
Gra miejska, przygotowana przez naszych gospodarzy, to sposób na niekonwencjonalne zwiedzanie Paderborn; poznanie jego zabytków, historii, związanych z nim ciekawostek. Świetnie się bawiliśmy, walcząc o zwycięstwo w drużynach polsko-niemieckich.
Byliśmy podejmowani przez włodarzy miasta; w ratuszu Paderborn spotkał się z nami pan wiceburmistrz, który przedstawił niezwykłe walory tej miejscowości, znalazł również czas, by porozmawiać zarówno z nauczycielami, jak i uczniami. To wyjątkowe przedpołudnie zakończyło się degustacją lodów .
W programie projektu jeden dzień w całości miał charakter turystyczny. Wspólnie z naszymi niemieckimi koleżankami i kolegami oraz ich opiekunami pojechaliśmy do Dortmundu, tam zwiedziliśmy „świątynię współczesnego futbolu”- największy w Niemczech stadion, Borussii Dortmund.
W Oberhausen zachwycił nas pomysł na wykorzystanie postindustrialnej przestrzeni ogromnego zabytkowego gazometru, w której stworzono fenomenalne warunki do ekspozycji pięknych fotografii zebranych pod wymownym tytułem „Cuda natury”.
I jeszcze zapierająca dech w piersiach wspinaczka na Tiger and Turtle Magic Montain, skąd rozpościerał się widok na Zagłębie Ruhry.
Weekend to czas, który zagospodarowali nasi niemieccy gospodarze, doświadczyliśmy niezwykłej gościnności i wielkiego starania ze strony rodziców naszych niemieckich partnerów. Były wycieczki, były koncerty, była degustacja domowych obiadków.
Poniedziałek przywitał nas drastycznym załamaniem pogody, padający deszcz dobrze współgrał z naszymi nastrojami , bowiem nadchodził czas rozstania. Jeszcze zwiedziliśmy pobliskie miasteczko Detmold, a w nim imponujący zamek. Wieczorem nasi gospodarze przygotowali w szkole piękne pożegnanie. Były: wyborny poczęstunek, nagrody dla zwycięskich drużyn, uściski, podziękowania, drobne prezenty.
17 września, żegnani przez naszych kolegów i ich rodziców oraz niemieckich nauczycieli, opuściliśmy Paderborn. Lały się prawdziwe łzy, bo dokonał się cud spotkania i jeszcze raz okazało się, że w ciągu tygodnia można zbudować przyjaźń, która burzy bariery językowe, kulturowe czy historyczne.
W drodze powrotnej zwiedziliśmy manufakturę i muzeum porcelany w Miśni.
Wymianę wspiera finansowo Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.
Bożena Bobrowicz