II Liceum Ogólnokształcące

im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu

Program „Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów”.

Wychodząc naprzeciw corocznie odwiedzającym Polskę młodym Izraelczykom, oraz ich opiekunom, przewodnikom, nauczycielom, Ośrodek Rozwoju Edukacji wdraża program spotkań młodzieży polskiej z młodzieżą izraelską, tym samym inspirując ich do podążania śladami społeczności żydowskiej, poznawania historii i kultury swoich przodków żyjących na terenach Polski oraz wskazując na potrzebę bezpośrednich spotkań młodzieży z dwóch krajów.
Działanie to jest wynikiem podjętej w 2002 roku współpracy z Ministerstwem Edukacji Kultury i Sportu Izraela, Instytutem Polskim w Tel Avivie oraz Instytutem Yad Vashem w Jerozolimie.
W ramach niniejszego projektu grupa młodzieży z Izraela, uczniów technikum Ort Gevatayim nieopodal Tel Avivu, wraz z opiekunami (łącznie 160 osób) odwiedziła 23 września 2019 roku nasze Liceum.
Goście przyjechali do Liceum o godzinie 9 30, gdzie zostali powitani przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego oraz Dyrekcję szkoły .
Uczniowie Liceum przygotowali piosenkę w języku hebrajskim „Jerozolima miasto ze złota”. Zaskoczyła ona i wyraźnie wzruszyła Gości, którzy zgotowali śpiewającym uczennicom owację na stojąco.
Następnym punktem programu były wspólne tańce: polonez i „Hava Nagila”. Rozegraliśmy mecz piłki nożnej, po zaciętym walce zwyciężyli Izraelczycy – jednym punktem.
Po krótkim zwiedzeniu szkoły oraz wymianie przygotowanych prezentów uczniowie zostali przewiezieni autokarami na cmentarz żydowski przy ulicy Słowackiego.
Kolejnym punktem wizyty było wspólne zwiedzanie miasta; w rolę przewodników wcieliła się młodzież polska, która w języku angielskim opowiadała o najważniejszych zabytkach Przemyśla, w szczególności zwracając uwagę na wielowiekową obecność Żydów w mieście. Między innymi pokazano młodym Izraelczykom: synagogę przy ulicy Słowackiego, dawne „żydowskie miasto”, teren dawnego getta, zabytkowe kamieniczki na rynku, katedrę, wzgórze zamkowe i inne.
We wczesnych godzinach popołudniowych nastąpił „czas wolny”, w którym to mieszane grupy polsko – izraelskie wyruszyły na poszukiwanie posiłku. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się pierogi i inne dania polskiej kuchni regionalnej.
Około godziny 15 grupa z Izraela została odprowadzona do oczekujących na nich autokarów, którymi wyruszyli oni do Krakowa, będącego następnym punktem ich kilkudniowej wizyty w Polsce.