II Liceum Ogólnokształcące

im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu

Wizyta młodzieży z Izraela

W ramach projektu "Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów" grupa młodzieży z Izraela, uczniów technikum Ort Gevatayim nieopodal Tel Avivu, wraz z opiekunami (łącznie 98 osób) odwiedziła 21 października nasze liceum. 

Goście przyjechali do Liceum o godzinie 830, gdzie zostali powitani przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego oraz dyrektora pana Artura Picha ,a także Naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Przemyślu pana Piotra Idzikowskiego. 

Wizyta zaczęła się od krótkiego przywitania przez dyrektorów obu szkół oraz pana Idzikowskiego, po czym nastąpiła część artystyczna. Uczniowie naszego Liceum przygotowali dwie piosenki, jedną w jidysz, była to porywająca "Tumbalalajka" drugą nostalgiczną, emocjonalną w języku hebrajskim "Jerozolima miasto ze złota". Szczególnie ta druga zaskoczyła i wyraźnie wzruszyła Gości, którzy zgotowali śpiewającym uczennicom owację na stojąco. 

Następnym punktem programu był taniec "Hava Nagila" rozpoczęty przez młodzież polską; młodzi Izraelczycy przyłączyli się w jego trakcie. 

Goście przygotowali natomiast piosenkę "Hej Sokoły" w języku polskim, oraz próbowali nauczyć Polaków jednego z tradycyjnych tańców izraelskich. 

W następującym po tym meczu koszykówki po zaciętym walce zwyciężyli Izraelczycy - dwoma punktami. 

Po krótkim zwiedzeniu szkoły oraz wymianie przygotowanych prezentów uczniowie zostali przewiezieni autokarami na cmentarz żydowski przy ulicy Słowackiego. Ceremonia upamiętniająca ofiary Holokaustu została przygotowana wspólnie przez młodzież obu szkół. Krótkie przemówienie wygłosił pan Jan Bartmiński, Przewodniczący Rady Miasta. Po czym nastąpiły modlitwy po polsku, angielsku i hebrajsku. 

Kolejnym punktem wizyty było wspólne zwiedzanie miasta; w rolę przewodników wcieliła się młodzież polska, która w języku angielskim opowiadała o najważniejszych zabytkach Przemyśla, w szczególności zwracając uwagę na wielowiekową obecność Żydów w mieście. Między innymi pokazano młodym Izraelczykom: synagogę przy ulicy Słowackiego, dawne "żydowskie miasto", teren dawnego getta, zabytkowe kamieniczki na rynku, katedrę, wzgórze zamkowe i inne. 

We wczesnych godzinach popołudniowych nastąpił "czas wolny", w którym to mieszane grupy polsko - izraelskie wyruszyły na poszukiwanie posiłku. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się pierogi i inne dania polskiej kuchni regionalnej. 

Około godziny 15 grupa z Izraela została odprowadzona do oczekujących na nich autokarów, którymi wyruszyli oni Krakowa, będącego następnym punktem ich kilkudniowej wizyty w Polsce.