II Liceum Ogólnokształcące

im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu

Wymiana szkolna Przemyśl - Paderborn

W dniach 11.-18.09.2008 gościli w naszej szkole uczniowie z partnerskiej szkoły Goerdeler-Gymnasium w Paderborn pod opieką swoich nauczycieli wicedyrektora pana Manfreda Joachima i pani Nadine Jesovcszek. 21 osobowa grupa niemiecka i tak samo liczna grupa polskich gospodarzy uczestniczyły w ciekawym programie. Ważnym wydarzeniem była wizyta gości u prezydenta Miasta Przemyśla połączona z wręczeniem trzem nauczycielom z naszej szkoły partnerskiej Medali Komisji Edukacji Narodowej w uznaniu dla ich zasług w rozwijanie wymiany uczniowskiej. Odznaczenia otrzymali pan Manfred Joachim pan Günter Wortmann, pani Petra Masukowitz. W imieniu odznaczonych podziękował dyrektor Gimnazjum im. Goerdelera pan Manfred Joachim.

W programie były min.: wizyta w szkole, hospitowanie lekcji, zwiedzanie miasta i okolic, ognisko, atrakcje w Przemyskim Parku Sportowo-Rekreacyjnym, przejażdżka statkiem po Zalewie Solińskim, przejazd bieszczadzką kolejką wąskotorową, zajęcia sportowe w szkole. Ciekawym punktem programu była wystawa fotograficzna wypożyczona z PNWM pt.:"Wie Du es siehst? / Jak Ty to widzisz?"

Nasi goście z Paderborn mieli okazję uczestniczyć w finisażu wystawy prac naszej przemyskiej malarki Pani Małgorzaty Pięty zorganizowanej w Arboretum w Bolestraszycach. Wystawa zatytułowana "Nie tylko pomarańcze" zauroczyła zwiedzających nie tylko kolorystyką, ale także smakiem i zapachem oraz natchnęła ciepłem, serdecznością i dobrą energią.

Zakończenie tegorocznej wymiany szkolnej odbyło się w Krasiczynie, było uroczyście, wesoło, ale i trochę straszno, szczególnie w lochach Krasiczyńskiego Zamku.

W deszczowy czwartkowy poranek żegnali gości rodzice i młodzież, dyrektorzy naszej szkoły oraz germaniści.