II Liceum Ogólnokształcące

im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu

Wymiana szkolna Przemyśl – Paderborn 2016

Od 6 do 13 września 2016 r. gościła w II LO  32 osobowa grupa uczniów z partnerskiej szkoły Gimnazjum im. Goerdelera w Paderbornie pod opieką nauczycieli Beate Nieke oraz Gabriele Lambrechts. Tym razem naprawdę sprzyjało nam szczęście, przede wszystkim dopisała piękna pogoda, a zaproponowany program spodobał się uczestnikom projektu. Tradycyjnie goście zostali powitani w gmachu szkoły przez dyrektora II LO pana Mariusza Zamirskiego  i  oddani pod opiekę polskim rodzinom.  Celem wymiany było, aby niemiecka młodzież poznała  realia codziennego życia w Polsce, nasz system szkolnictwa, aby zwiedziła miasto i okolicę, zapoznała się z polskimi zwyczajami, kulturą i historią. Spotkanie było okazją do nawiązania przyjaźni, komunikacji językowej, miłego spędzenia czasu.

Wymianie towarzyszyły dwa eventy, wystawa prac naszej uczennicy  Alicji Soboń  oraz wypożyczona z Instytutu Goethego w Warszawie wystawa plakatów: ”Jugend in Deutschland”. Ważnym punktem programu była również wizyta u Wiceprezydenta Miasta Przemyśla pana Grzegorza Haydera. Niemiecka młodzież wzięła udział w zajęciach lekcyjnych swoich polskich kolegów, uczestniczyła w szkolnych projektach, z których największym powodzeniem cieszyły się projekty językowy i kulinarny. Samodzielnie ulepione pierogi smakowały wszystkim wybornie i były powodem satysfakcji podczas wspólnej degustacji. Trudy gry miejskiej, podczas której goście mogli poznać najważniejsze  zabytki  i historię Przemyśla, osłodziły lody w cukierni „Fiore”.  

 W ciągu tego tygodnia znaleźliśmy czas na spacer w parku miejskim i na Kopcu Tatarskim, przejazd po torze saneczkowym, rajd do Bolestraszyc i zwiedzenie Arboretum oraz słynnej przemyskiej ludwisarni. Dwie dłuższe wycieczki pozwoliły uczestnikom wymiany szkolnej poznać okolice Przemyśla. Wizyta w odnowionych wnętrzach jednej z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce – Muzeum Zamek w Łańcucie - była prawdziwą przyjemnością. Całodniowa wycieczka w Bieszczady dostarczyła wszystkim miłych wrażeń podczas rejsu statkiem Białej Floty po Zalewie Solińskim. Warsztaty bibułkarstwa i garncarstwa w Bóbrce koło Soliny stanowiły  dla wielu uczestników projektu niemałe wyzwanie i były bardzo ciekawym artystycznym doświadczeniem. Okazało się, że zarówno chłopcy jak i dziewczęta, potrafią wyczarowywać z bibuły piękne kwiaty, lepić z gliny anioły  oraz pracować przy kole garncarskim.

Weekend należał do rodzin i pozwolił na indywidualne aktywności, niektórzy z nas wędrowali dzielnie po bieszczadzkich połoninach.

Miło nam poinformować, że dyrekcja szkoły otrzymała już zaproszenie do Paderbornu na uroczyste obchody jubileuszu 50-lecia szkoły partnerskiej i 25-lecia naszej wymiany.

Realizacja tegorocznego spotkania była możliwa dzięki polskim rodzinom przyjmującym gości, zaangażowaniu młodzieży, wielu sponsorom, a przede wszystkim finansowemu wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.