II Liceum Ogólnokształcące

im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu

Wymiana uczniowska Przemyśl 2014

Początek września stał się stałym terminem wizyt młodzieży z partnerskiej szkoły Goerdeler Gymnasium Paderborn w II LO w Przemyślu. Tym razem  grupie towarzyszyły pani Petra Masukowitz i pani Odine Smaczny-Gerlach. Po serdecznym powitaniu przez dyrektora szkoły pana Artura Picha, zgodnie z koncepcją wymiany szkolnej, polskie rodziny przyjęły na tydzień 30-osobową grupę gości.

Delegację z Paderborn przyjął wiceprezydent Miasta Przemyśla pan Grzegorz Hayder, wyrażając zadowolenie ze spotkania,  życzył wszystkim udanego pobytu w naszym grodzie.

Program tegorocznego projektu obejmował ulubione przez młodzież dziedziny: muzykę, sztukę, ruch na świeżym powietrzu, umożliwiał poznanie szkoły i polskiego systemu szkolnictwa, przybliżył historię Przemyśla i jego okolic.  Gra miejska zorganizowana przez młodzież II LO sprawiła gościom wiele radości i satysfakcji. Pyszne lody wynagrodziły wysiłek wspinaczki na wieżę katedralną. Krasiczyński Zamek jak zawsze zrobił wielkie wrażenie, a szarlotka z lodami smakowała wyśmienicie.

Z okazji 100-lecia walk o Twierdzę Przemyśl, obchodzonego w tym roku w naszym mieście, w programie wymiany znalazło się obowiązkowo zwiedzanie Fortu Werner. Goście byli pod wrażeniem.

Lekkie załamanie pogody nie pokrzyżowało naszych planów i nie zniechęciło do zwiedzenia Arboretum w Bolestraszycach.

Nową inicjatywą tegorocznej wymiany szkolnej były warsztaty artystyczne zorganizowane w przemyskim  MDK-u dzięki uprzejmości dyrektora placówki pana Stanisława Karszynia. Uczestnicy wymiany przygotowani przez  instruktorów pracujących w MDK-u  wystąpili dzielnie na scenie, kto nie miał talentu do śpiewania mógł rozegrać  partię szachów lub  wykonać okolicznościowy plakat.

Gościnnie wystąpił w MDK-u  zespół „Die2Nite”w składzie: Mateusz Grodecki (IILO) gitara prowadząca, Martyna Pilch - wokal, Magdalena Kuźniar - perkusja, Sebastian Wiśniewski – gitara basowa i wokal boczny, dwa utwory wykonał z zespołem absolwent II LO Wojciech Pich, występujący pod pseudonimem „Pichu”(Zjednoczony Potencjał), występy zakończyła grająca w MDK-u grupa muzyczna ”SUBIEKTYW”. Wspólne muzykowanie sprawiło zgromadzonej młodzieży wiele radości, a wykonawcom dało dużo satysfakcji, publiczność nagrodziła wykonawców gromkimi brawami. Było to nasze nowe doświadczenie w organizacji projektu i już możemy zdradzić, że mamy plany na dalszą polsko-niemiecką współpracę z przemyskim MDK.

Kolejnym, nowym i ciekawym punktem programu było zwiedzanie Centrum Dziedzictwa Szkła Krosno. Młodzież nie tylko poznała historię produkcji szkła, ale mogła sama uczestniczyć w procesie jego powstawania. Warsztaty malowania na szkle były bardzo interesującym doświadczeniem, tym bardziej, że efekt pracy można było zabrać do domu. 

W drodze powrotnej z Krosna młodzież zwiedziła Skansen w Sanoku. Piękna słoneczna pogoda sprawiła, że grupa spędziła miło i przyjemnie całodniową wycieczkę.

Weekend należał do rodzin, indywidualne wycieczki i aktywności uzupełniły wspaniale program organizatorów.

Ostatnie przedpołudnie spędziliśmy także aktywnie. Przemierzając parkowe alejki wspięliśmy się na Zniesienie ku stacji wyciągu, gdzie młodzież mogła skorzystać z saneczek i uczestniczyć w paintballu.  Trochę czasu wolnego poprzedziło spotkanie podsumowujące tegoroczny projekt. 

Ostatnie spotkanie uświetnił występ zespołu tanecznego ”Unique Street Artist” w skład, którego wchodziły także dwie uczennice naszej szkoły Martyna Dastyk i Patrycja Błażkowska. Choreografię opracowała pani Pamela Avdić.

Grupę pożegnaliśmy przy szkole we wtorkowy poranek.

Podczas wymiany miało miejsce jeszcze jedno niecodzienne wydarzenie, do grupy dołączyli nasi przyjaciele z Paderborn państwo Christa i Karl-Georg Krügerowie. Pokonali oni na rowerach trasę Paderborn – Przemyśl. Wyprawa trwała od 18 sierpnia do  12 września 2014.  

Słowa podziękowania za współpracę i pomoc przy organizacji projektu kierujemy do wielu przemyskich instytucji: Miejskiego Domu Kultury w Przemyślu, Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki Zamek, POSiR-u, Wydziału Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Miejskiego, Polskiej Organizacji Turystycznej, PKS-u w Przemyślu. Głównym sponsorem wymiany szkolnej była PNWM, której serdecznie dziękujemy.