II Liceum Ogólnokształcące

im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu

Wymiana uczniowska Przemyśl - Paderborn

W dniach 10-19.IX.2007 uczniowie II Liceum im. prof. K. Morawskiego w Przemyślu udali się z kolejną wizytą do partnerskiego miasta w Niemczech - Paderborn.

29-osobowa grupa uczniów wraz z opiekunami dyrektorem Szkoły panem Arturem Pichem, germanistkami panią Ewą Godzień, panią Elżbietą Malczyńską oraz plastykiem szkoły panią Małgorzatą Piętą miała okazję obserwować życie i poznawać kulturę naszych sąsiadów. Tegoroczna wizyta przypadła na obchody jubileuszu 40-lecia powstania szkoły partnerskiej Gimnazjum im.Goerdelera w Paderborn.

W drodze do Paderborn uczestnicy wymiany zwiedzili najsłynniejsze, znajdujące się na światowej liście UNESCO zabytki Weimaru, między innymi dom Johanna Wolfganga Goethego, podziwialiśmy piękny ratusz, rynek oraz pomnik Goethego i Schillera przed Teatrem Narodowym. Następnie złożyliśmy kwiaty i uczciliśmy minutą ciszy pamięć pomordowanych w byłym obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie (Konzentrationslager Buchenwald). Późnym wieczorem zostaliśmy miło powitani przez niemieckich organizatorów wymiany i goszczące nas rodziny.

Pobyt w mieście partnerskim rozpoczęliśmy od zwiedzania szkoły, a następnie zostaliśmy przyjęci w ratuszu przez Burmistrza Miasta Paderborn pana Josefa Hackforta, który jako inicjator naszej wymiany szkolnej został uhonorowany przez dyrektora pana Artura Picha pamiątkowym medalem z wizerunkiem patrona naszej szkoły prof. Kazimierza Morawskiego z okazji przypadającej w tym roku 15 - tej rocznicy podpisania dokumentów o partnerstwie obydwu szkół.

W ciągu kilku kolejnych dni delegacja II LO angażowała się w przygotowania do święta partnerskiej szkoły. Wspólnie z niemieckimi kolegami pracowaliśmy nad projektami plastycznymi. Nie tylko przygotowania do jubileuszu wypełniały nam czas, ciekawym miejscem, jakie zwiedziliśmy był niewątpliwie Browar Warstein, sponsor wielu światowych imprez sportowych. Zajęcia w Szkole Tańca Stüwe-Weissenberg pozwoliły nam przygotować układ taneczny, który zaprezentowaliśmy podczas jubileuszu. Wiele pozytywnych emocji doznali uczestnicy wymiany w parku wspinaczkowym Pader-Kletter-Park. Mieliśmy również możliwość popływania łódką, a także zagrania w kręgle.

Ważną datą była sobota 15.IX. W tym dniu obywały się główne uroczystości związane z jubileuszem partnerskiej szkoły. W imieniu naszej grupy i szkoły wystąpił pan dyrektor Artur Pich, przekazując gratulacje oraz pamiątkowy obraz na ręce dyrektora Gimnazjum im. Goerdelera pana Güntera Wortmanna. W imieniu młodzieży II LO głos zabrała Aniela Trojanowska, dzieląc się swoimi refleksjami dotyczącymi znaczenia wymiany szkolnej dla młodych Polaków i Niemców. W trakcie oficjalnych uroczystości uczennica naszej szkoły Agata Pamuła wykonała nagrodzony licznymi brawami utwór na skrzypce. W tym dniu zaprezentowane zostały wspólne projekty uczestników polsko-niemieckiej wymiany oraz układ taneczny z udziałem nie tylko uczniów, a także nauczycieli. Grupa polska przygotowała dla gości zwiedzających Gimnazjum im. Goerdelera informacje dotyczące naszej szkoły, miasta i regionu.

W ostatnim dniu, w miejscowości Wewer odbyło się spotkanie pożegnalne, w którym uczestniczyli dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie polscy ze swoimi niemieckimi kolegami i ich rodzicami.

Po tygodniu pełnym wrażeń nadszedł czas pożegnania. Podczas drogi powrotnej zwiedziliśmy jeszcze zamek Wartburg w Eisenach, gdzie mieliśmy niepowtarzalną okazję podziwiać eksponaty z całej Europy, zgromadzone na III Krajową Wystawę poświęconą 800 rocznicy urodzin św. Elżbiety (Elisabeth von Thüringen) oraz muzea J.S.Bacha i Martina Luthra.

Wyjazd nasz był możliwy między innymi dzięki wsparciu finansowemu PNWM. Na kolejne spotkanie musimy niestety poczekać aż do września 2008r.

Jeżeli tylko bardzo chcecie, możecie również i Wy wziąć udział w następnej wymianie szkolnej.

 

Karolina Świąder